| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy

Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy

Firma zatrudnia oprócz pracowników osoby na podstawie umów zlecenia, umów o dzieło, a także w ramach odpłatnej i nieodpłatnej praktyki zawodowej. Czy zakład pracy ma obowiązek wymagać od tych osób aktualnych badań lekarskich?

Osoby wykonujące pracę na terenie zakładu pracy na podstawie umów cywilnoprawnych lub w ramach praktyk nie muszą być w każdym przypadku kierowane na badania lekarskie. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy, który przy jej podejmowaniu powinien mieć na względzie rodzaj wykonywanej pracy i stopień zagrożenia wypadkowego.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorca ma obowiązek ochrony życia i zdrowia ludzkiego zagrożonych w procesie pracy, zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki osobom świadczącym pracę w ramach zatrudnienia cywilnoprawnego (na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej bądź innej umowy o świadczenie usług) oraz względem osób niebędących jego pracownikami – uczniów i studentów, którzy na terenie zakładu pracy odbywają zajęcia dydaktyczne czy praktyki (art. 304 § 1 i § 2 Kodeksu pracy). Bez znaczenia jest podstawa prawna odbywania takich zajęć w zakładzie u danego pracodawcy.

Osoba zatrudniona w ramach umowy cywilnoprawnej nie musi być w każdym przypadku kierowana na badania lekarskie. Wskazane jest natomiast odbycie przez nią szkolenia bhp. W stosunku do praktykantów ustawodawca przewiduje przy tym wprost obowiązek przeprowadzenia zarówno instruktażu ogólnego, jak i stanowiskowego (§ 10 ust. 1 i § 11 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).

Ze względu na brak wyraźnego nakazu ustawodawcy kierowania na badania lekarskie osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych czy praktykantów pracodawca może we własnym zakresie zdecydować, czy rodzaj wykonywanych przez nich czynności i stopień zagrożeń związanych z warunkami wykonywania tych czynności wskazywałby na celowość dopuszczania do pracy wyłącznie osób cieszących się odpowiednim stanem zdrowia. Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy w wyroku z 25 września 1974 r. (II CR 493/74) stwierdzając, że pracodawca może, ale nie musi wymagać w stosunku do tych osób poddania się badaniom lekarskim.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia doraźnie osoby na podstawie umów zlecenia do prac porządkowych, np. do sprzątania hal, innych powierzchni itp. Osoby te przychodzą do pracy kilka razy w miesiącu, w zależności od potrzeb zakładu pracy. W tej sytuacji pracodawca może nie wymagać od wskazanych osób aktualnych badań lekarskich ze względu na niskie ryzyko czynników szkodliwych dla zdrowia, jak również doraźny charakter wykonywanych czynności na terenie jego zakładu pracy. Może zdecydować jedynie o przeprowadzeniu szkolenia bhp.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »