| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy

Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy

Firma zatrudnia oprócz pracowników osoby na podstawie umów zlecenia, umów o dzieło, a także w ramach odpłatnej i nieodpłatnej praktyki zawodowej. Czy zakład pracy ma obowiązek wymagać od tych osób aktualnych badań lekarskich?

Osoby wykonujące pracę na terenie zakładu pracy na podstawie umów cywilnoprawnych lub w ramach praktyk nie muszą być w każdym przypadku kierowane na badania lekarskie. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy, który przy jej podejmowaniu powinien mieć na względzie rodzaj wykonywanej pracy i stopień zagrożenia wypadkowego.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorca ma obowiązek ochrony życia i zdrowia ludzkiego zagrożonych w procesie pracy, zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki osobom świadczącym pracę w ramach zatrudnienia cywilnoprawnego (na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej bądź innej umowy o świadczenie usług) oraz względem osób niebędących jego pracownikami – uczniów i studentów, którzy na terenie zakładu pracy odbywają zajęcia dydaktyczne czy praktyki (art. 304 § 1 i § 2 Kodeksu pracy). Bez znaczenia jest podstawa prawna odbywania takich zajęć w zakładzie u danego pracodawcy.

Osoba zatrudniona w ramach umowy cywilnoprawnej nie musi być w każdym przypadku kierowana na badania lekarskie. Wskazane jest natomiast odbycie przez nią szkolenia bhp. W stosunku do praktykantów ustawodawca przewiduje przy tym wprost obowiązek przeprowadzenia zarówno instruktażu ogólnego, jak i stanowiskowego (§ 10 ust. 1 i § 11 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).

Ze względu na brak wyraźnego nakazu ustawodawcy kierowania na badania lekarskie osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych czy praktykantów pracodawca może we własnym zakresie zdecydować, czy rodzaj wykonywanych przez nich czynności i stopień zagrożeń związanych z warunkami wykonywania tych czynności wskazywałby na celowość dopuszczania do pracy wyłącznie osób cieszących się odpowiednim stanem zdrowia. Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy w wyroku z 25 września 1974 r. (II CR 493/74) stwierdzając, że pracodawca może, ale nie musi wymagać w stosunku do tych osób poddania się badaniom lekarskim.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia doraźnie osoby na podstawie umów zlecenia do prac porządkowych, np. do sprzątania hal, innych powierzchni itp. Osoby te przychodzą do pracy kilka razy w miesiącu, w zależności od potrzeb zakładu pracy. W tej sytuacji pracodawca może nie wymagać od wskazanych osób aktualnych badań lekarskich ze względu na niskie ryzyko czynników szkodliwych dla zdrowia, jak również doraźny charakter wykonywanych czynności na terenie jego zakładu pracy. Może zdecydować jedynie o przeprowadzeniu szkolenia bhp.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »