| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy

Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy

Firma zatrudnia oprócz pracowników osoby na podstawie umów zlecenia, umów o dzieło, a także w ramach odpłatnej i nieodpłatnej praktyki zawodowej. Czy zakład pracy ma obowiązek wymagać od tych osób aktualnych badań lekarskich?

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnił na okres wakacyjny w ramach umów o dzieło osoby do pomocy w laboratorium chemicznym. Osoby te przychodzą do pracy średnio 20 godzin tygodniowo, w zależności od bieżących potrzeb. W tej sytuacji, ze względu na zagrożenie czynnikami uciążliwymi i szkodliwymi dla zdrowia, pracodawca może zażądać przedłożenia przez nich aktualnych zaświadczeń lekarskich o zdolności do pracy na tego rodzaju stanowisku. Pracodawca nie musi przy tym pokrywać kosztu tych badań, jeżeli w umowie cywilnoprawnej będzie zapis, że badania lekarskie odbywają się na koszt wykonawcy dzieła.

Natomiast obowiązek objęcia profilaktyczną opieką zdrowotną praktykantów spoczywa na szkole lub szkole wyższej, gdy pobierający praktyczną naukę zawodu narażeni są na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia (art. 5 ust. 2 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy). W takiej sytuacji pracodawca może wymagać przedstawienia stosownych badań od szkoły kierującej do niego praktykantów na praktykę zawodową.

Pracodawca ma obowiązek pokrywania kosztów badań lekarskich jedynie w przypadku pracowników (art. 229 § 6 Kodeksu pracy). Nie ma takiego obowiązku w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (np. zlecenia, o dzieło), czy do praktykantów.

Jednak część ekspertów uważa, że skoro na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek zapewnienia zleceniobiorcom odpowiednich warunków bhp, to również musi on pokryć koszt badań lekarskich. Najlepiej zatem tę kwestię ustalić w umowie cywilnoprawnej. Nie ma przeszkód, aby w takiej umowie zaznaczono, że koszt badań lekarskich pokrywa przedsiębiorca, przy czym można również ustalić, że koszty te ponosi w całości zleceniobiorca.

Korzyści

Strony umowy cywilnoprawnej mogą ustalić w jej treści, że koszty badań lekarskich pokrywa wykonawca tej umowy.

Podstawa prawna:

  • art. 22, art. 207, art. 211, art. 226–229, art. 304 § 1 i § 2, art. 3041 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ust. 2 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317),
  • § 10 ust. 1 i § 11 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Pracodawca ma obowiązek zapewnienia właściwych bezpiecznych warunków pracy również osobom wykonującym w ramach funkcjonowania danego przedsiębiorstwa prace na innej podstawie niż umowa (tzn. na podstawie umowy o dzieło, zlecenia czy o świadczenie usług). (Wyrok WSA w Poznaniu z 22 września 2004 r., II SA/Po 76/02)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »