| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Konsekwencje wystąpienia wydanego przez inspektora pracy po kontroli w zakładzie

Konsekwencje wystąpienia wydanego przez inspektora pracy po kontroli w zakładzie

Na terenie zakładu pracy po zakończeniu kontroli pracodawca, drogą pocztową, otrzymał skierowane przez inspektora pracy pismo o nazwie "Wystąpienie". Pracodawca ma wątpliwości co do jednego z wniosków w nim zawartych, nie rozumie dokładnie co musi poprawić i dlaczego. Czy może odwołać się od wystąpienia? Jaki ma termin na odwołanie? Ponadto nie wie, czy musi odpowiadać na to pismo i czy musi załączać dowody w postaci kserokopii potwierdzające wykonanie wniosków w wystąpieniu.

Od wystąpienia nie można się odwołać. Można prosić ewentualnie o jego uchylenie. Pracodawca ma obowiązek pisemnie zawiadomić inspektora pracy, kierującego niniejsze wystąpienie, o terminie i sposobie wykonania ujętych w wystąpieniu wniosków. Nie ma konieczności załączania dowodów potwierdzających jego wykonanie.

Zadaniami Państwowej Inspekcji Pracy są nadzór i kontrola przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących zatrudnienia i wykonywania innej działalności zarobkowej.

Po przeprowadzeniu kontroli, w której ustalany jest stan faktyczny w zakresie przestrzegania prawa pracy, oraz sporządzeniu i podpisaniu protokołu z kontroli, inspektor pracy stosuje środki prawne pozostające w jego dyspozycji. Jednym z przewidzianych środków prawnych jest wydanie przez inspektora pracy wystąpienia.

W wystąpieniu organ inspekcji pracy wnosi o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Zaleca on także jak postępować w przyszłości bądź wnosi o wykonanie konkretnych czynności w celu poprawy przestrzegania przepisów prawa pracy. Wystąpienie przekazywane jest pracodawcy osobiście przez inspektora pracy bądź drogą pocztową. Wystąpienie kierowane jest do pracodawcy? podmiotu, w którym przeprowadzono kontrolę.

Pracodawca powinien przede wszystkim uważnie zapoznać się z treścią wniosku oraz jego podstawą prawną. Jeżeli w dalszym ciągu nie będzie w stanie zinterpretować wniosku, ma prawo skontaktować się osobiście bądź telefonicznie z przeprowadzającym kontrolę inspektorem, by wyjaśnił on wątpliwości pracodawcy.

WAŻNE!

Od wniosku w wystąpieniu nie przysługuje odwołanie.

Wystąpienie inspektora pracy nie ma charakteru decyzji administracyjnej. Wystąpienie (czyli niewładczy środek działań pokontrolnych organów PIP) nie podlega egzekucji administracyjnej, a jego ewentualne niewykonanie nie wywołuje dla pracodawcy negatywnych skutków. Inspektor pracy nie dysponuje środkami przymusu w stosunku do pracodawcy w trybie egzekucji administracyjnej do wykonania wniosków zawartych w wystąpieniu.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »