| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Kto powinien ustalać plan BIOZ i co ma on zawierać?

Kto powinien ustalać plan BIOZ i co ma on zawierać?

Niewielka firma budowlana jest wykonawcą kilku domków jednorodzinnych. Czy dla takiej budowy musi być opracowany plan BIOZ? Kto powinien go opracować i co powinien zawierać? Jakie znaczenie ma plan BIOZ ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników?

Plan BIOZ jest wymagany, zgodnie z ustawą, dla każdej budowy i powinien go sporządzić kierownik budowy.

Plan powinien zawierać informacje istotne ze względu na bhp dla pracowników, m. in. zasady postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia.

UZASADNIENIE

Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, zwany dalej planem BIOZ, powinien spełniać wymagania zawarte w przepisach z zakresu prawa budowlanego.

Obowiązki poszczególnych uczestników procesu budowlanego w zakresie sporządzania planu BIOZ określa ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

Na inwestorze spoczywa obowiązek zorganizowania procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie opracowania planu BIOZ.

Inwestor jest zobowiązany zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy – z projektem, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem, dołączając na piśmie:

  • oświadczenie kierownika budowy stwierdzające sporządzenie planu BIOZ oraz
  • informację o danych zamieszczonych w ogłoszeniu zawierającym informację dotyczącą bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

Do obowiązków projektanta należy sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu budowlanego, uwzględnianej w planie BIOZ.

WAŻNE!

Informacja projektanta, dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, sporządzana jest dla każdego projektu i stanowi podstawę do sporządzania planu BIOZ przez kierownika budowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK