| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?

Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?

W życie weszła ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Czy na jej podstawie właściciele firm zwolnieni są z obowiązku tworzenia palarni?

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych miała znieść nakaz tworzenia palarni przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Decyzję o stworzeniu palarni ma podejmować właściciel lub zarządca budynku. Na dzień wejścia w życie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych nie dokonano zmian w innych ustawach, nie wydano rozporządzeń. Przede wszystkim nie dokonano zmiany w Kodeksie pracy, który każe chronić życie i zdrowie pracowników, oraz w przepisach wykonawczych o bezpieczeństwie i higienie pracy (tj. rozporządzeniu o ogólnych przepisach bhp, gdzie nałożony jest taki obowiązek tworzenia palarni). Omawiana sytuacja jest niejednoznaczna, istnieją dwa odrębne stanowiska, a wśród komentujących przepisy powstał spór. Jednak zgodnie z komunikatami Ministerstwa Pracy i Państwowej Inspekcji Pracy, nie ma obowiązku tworzenia palarni.

UZASADNIENIE

Do 14 listopada 2010 r. bezsporny był obowiązek utworzenia palarni przez pracodawców. Taki nakaz znajduje się w rozporządzeniu o ogólnych warunkach bhp, a wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2007 r. (I OSK 829/06) zastrzega, że to obowiązek dla zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

Regulacją prawną wskazującą zasady ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Najnowsza zmiana ww. ustawy została wprowadzona w życie 14 maja 2010 r. przez ustawę z 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (DzU nr 81, poz. 529). Głównym przesłaniem obowiązującej ustawy jest ochrona osób niepalących przed narażeniem na bierne palenie.

WAŻNE!

Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio do tego przystosowanymi. Zakaz ten dotyczy pomieszczeń zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie zdrowia).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK