| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy

Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy

W każdym zakładzie pracy należy stworzyć wykaz prac wzbronionych kobietom. Nawet jeśli w firmie w danej chwili nie pracują kobiety, nie można zakładać, że to się nie zmieni.

Brak badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy może stanowić przesłankę kwestionowania przez inspektora pracy rzetelności sporządzonego wykazu prac wzbronionych kobietom stanowiącego załącznik do regulaminu pracy.

Pracodawca ma obowiązek podjąć stosowne działania w celu wyeliminowania zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy, która przedłoży zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży lub karmieniu dziecka piersią.

Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca jest zobowiązany:

  • przenieść pracownicę do innej pracy. W razie gdy przeniesienie spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.

Inna praca to praca, której wykonywanie nie będzie miało ujemnego wpływu na przebieg ciąży. W judykaturze i piśmiennictwie przeważa pogląd, że „inna praca” to nie tylko praca inna rodzajowo, ale każda zmiana dotychczasowej pracy spowodowana ciążą pracownicy wynikająca z ogólnego zakazu pracy w godzinach nadliczbowych czy w porze nocnej (art. 178 § 1 k.p.) bądź też charakteru dotychczasowej pracy, która okazała się niewskazana w okresie ciąży pracownicy;

  • w razie braku możliwości przeniesienia do innej pracy zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Po ustaniu przyczyn uzasadniających przeniesienie pracownicy do innej pracy, skrócenie jej czasu pracy lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca jest zobowiązany zatrudnić pracownicę przy pracy i w wymiarze czasu pracy określonych w umowie o pracę.

Orzeczenie lekarskie, stwierdzające, że ze względu na ciążę pracownica nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy (art. 179 § 1 pkt 2 k.p.), powinno być wydane w trybie przepisów rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

Orzeczenie to wydaje lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Podstawa prawna

  • Art. 176 i nast. ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
  • Rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w kodeksie pracy – Dz.U. nr 69, poz. 332; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 128, poz. 1405.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet – Dz.U. nr 114, poz. 545; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 127, poz. 1092.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK