| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy

Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy

W każdym zakładzie pracy należy stworzyć wykaz prac wzbronionych kobietom. Nawet jeśli w firmie w danej chwili nie pracują kobiety, nie można zakładać, że to się nie zmieni.

Brak badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy może stanowić przesłankę kwestionowania przez inspektora pracy rzetelności sporządzonego wykazu prac wzbronionych kobietom stanowiącego załącznik do regulaminu pracy.

Pracodawca ma obowiązek podjąć stosowne działania w celu wyeliminowania zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy, która przedłoży zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży lub karmieniu dziecka piersią.

Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca jest zobowiązany:

  • przenieść pracownicę do innej pracy. W razie gdy przeniesienie spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.

Inna praca to praca, której wykonywanie nie będzie miało ujemnego wpływu na przebieg ciąży. W judykaturze i piśmiennictwie przeważa pogląd, że „inna praca” to nie tylko praca inna rodzajowo, ale każda zmiana dotychczasowej pracy spowodowana ciążą pracownicy wynikająca z ogólnego zakazu pracy w godzinach nadliczbowych czy w porze nocnej (art. 178 § 1 k.p.) bądź też charakteru dotychczasowej pracy, która okazała się niewskazana w okresie ciąży pracownicy;

  • w razie braku możliwości przeniesienia do innej pracy zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Po ustaniu przyczyn uzasadniających przeniesienie pracownicy do innej pracy, skrócenie jej czasu pracy lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca jest zobowiązany zatrudnić pracownicę przy pracy i w wymiarze czasu pracy określonych w umowie o pracę.

Orzeczenie lekarskie, stwierdzające, że ze względu na ciążę pracownica nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy (art. 179 § 1 pkt 2 k.p.), powinno być wydane w trybie przepisów rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

Orzeczenie to wydaje lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Podstawa prawna

  • Art. 176 i nast. ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
  • Rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w kodeksie pracy – Dz.U. nr 69, poz. 332; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 128, poz. 1405.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet – Dz.U. nr 114, poz. 545; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 127, poz. 1092.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK