| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jak urządzić i wyposażyć szatnię?

Jak urządzić i wyposażyć szatnię?

W zakładzie zajmującym się pakowaniem kawy i herbaty niedawno była przeprowadzona kontrola warunków higienicznosanitarnych. W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że szatnie dla pracowników nie spełniają wymagań określonych w przepisach, a w szczególności zastrzeżenie inspektora budziło ich wyposażenie – zarzuty dotyczyły wolnego miejsca i liczby ławek. Jak powinny być urządzone i wyposażone szatnie?

3) szatnie podstawowe – przeznaczone do przechowywania odzieży własnej pracowników oraz odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. W sytuacji gdy w zakładzie pracy wykonywane są czynności, podczas których zabrudzenie odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej występuje w tak małym stopniu, że nie stwarza to ryzyka zanieczyszczenia odzieży własnej pracowników, można urządzić szatnię podstawową.

WAŻNE!

W szatni podstawowej koniecznie trzeba ustawić dwie szafy pojedyncze lub jedną szafę podwójną dla każdego pracownika korzystającego z tej szatni. Jedna szafa pojedyncza lub jedna część szafy podwójnej powinna być przeznaczona na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej, zaś druga – na odzież własną pracowników.

Wyposażając szatnie podstawowe, trzeba pamiętać, aby na każdego pracownika korzystającego z szatni przypadało co najmniej 50 cm wolnej powierzchni podłogi. Ponadto szatnia ta powinna mieć bezpośrednie połączenie z umywalnią.

4) szatnie przepustowe – trzeba je wydzielić, jeżeli w zakładzie pracy pracownicy wykonują prace związane ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, promieniotwórczych, drażniących lub uczulających oraz innych substancji o nieprzyjemnym zapachu, a także przy pracach pylących, w wilgotnym i gorącym mikroklimacie lub powodujących intensywne brudzenie.

WSKAZÓWKA!

Szatnia przepustowa powinna być podzielona na dwie części. Jedna część szatni powinna spełniać wymagania dotyczące szatni przeznaczonej na odzież ochronną i roboczą – tzn. powinny to być szafy przeznaczone do indywidualnego użytku, a na każdego z pracowników powinno przypadać 30 cm wolnej powierzchni podłogi. Druga część przeznaczona na odzież własną pracowników powinna być urządzona tak, jak szatnia na odzież własną pracowników.

Ważne jest, aby ruch użytkowników szatni przepustowej pomiędzy obu jej częściami odbywał się wyłącznie przez zespół sanitarny z natryskami.

Warto pamiętać, że opisane powyżej zasady odnoszą się do wszystkich rodzajów szatni. Jednak pewne założenia i parametry mogą się zmienić w zależności od typu i przeznaczenia szatni.

PODSTAWA PRAWNA

  • Załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK