| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jak przygotować się do prac zimowych?

Jak przygotować się do prac zimowych?

Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury. W celu maksymalnego zmniejszenia tego ryzyka należy podjąć odpowiednie kroki, z których podstawowym jest właściwie przeprowadzona ocena wszystkich możliwych zagrożeń.

Dokładniejszego zabezpieczenia wymagają prace prowadzone na wysokości, które podzielić możemy na dwie główne grupy:

  • prace wykonywane przy użyciu drabin, podestów i podnośników koszowych,
  • prace wykonywane bezpośrednio na dachach.

WAŻNE!

Należy przyjąć, że wszystkie prace prowadzone na wysokości powyżej 2 m w sytuacjach, w których wymagane jest zastosowanie środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości, powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.

Obecności co najmniej dwóch osób wymaga też praca na drabinie, która nie jest stabilna, gdy stoi na zamarzniętym, zaśnieżonym lub oblodzonym podłożu.

Tego typu prace powinny być prowadzone wyłącznie z drabin wolno stojących, które powinny być asekurowane przez dodatkowych pracowników. Należy też zadbać o to, aby każdy pracownik miał na głowie założony kask ochronny. Osoby prowadzące prace na drabinach powinny mieć również aktualne zaświadczenie lekarskie uwzględniające wykonywanie prac na wysokości.

Jeśli prace prowadzone są bezpośrednio na dachu, bezwzględne jest stosowanie środków ochrony osobistej w postaci kasków ochronnych oraz szelek z linką asekuracyjną. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo pracowników powinna dokładnie ustalić i sprawdzić punkty, do których można umocować linkę asekuracyjną.

WAŻNE!

Długość linki powinna zapewniać bezpieczeństwo pracownikowi, a droga pomiędzy punktem mocowania i asekurowaną osobą powinna być wolna od ostrych elementów czy krawędzi mogących spowodować jej uszkodzenie w przypadku gwałtownego naprężenia.

Prace na dachu można prowadzić również z wykorzystaniem narzędzi mechanicznych, takich jak odśnieżarki. Warto pamiętać, że urządzenia te można eksploatować po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją użytkowania, przy przestrzeganiu wszystkich zawartych w niej zaleceń i ustaleń. Podczas korzystania przez pracowników z odśnieżarek należy zwrócić też uwagę na właściwe zabezpieczenie ich przed przypadkowym upadkiem z dachu. Ważne jest także sprawdzenie, czy transport odśnieżarki na dach oraz wejście na dach są bezpieczne.

Na dach należy wchodzić wyłącznie przez przeznaczone do tego celu wyjścia i włazy. Transport narzędzi na dach powinien być prowadzony za pomocą sprzętu gwarantującego całkowite bezpieczeństwo zarówno dla pracowników, jak i dla osób postronnych.

WSKAZÓWKA!

Przed przystąpieniem do prac na dachu należy poznać obiekt i zlokalizować wszystkie elementy niebezpieczne, np. ukryte pod śniegiem świetliki, przewody odgromowe i inne.

Przy odśnieżaniu dachu bardzo ważne jest również właściwe zabezpieczenie miejsca zrzucania śniegu i sopli na ziemię. Nie wystarczy wygrodzenie terenu taśmą ostrzegawczą, barierkami i tablicami ostrzegawczymi. Zabezpieczenie terenu wymaga wyznaczenia kilku pracowników, którzy będą pilnować, czy na teren, gdzie będzie zrzucany śnieg, nikt nie wchodzi. Niezbędne jest także zapewnienie bezpośredniej komunikacji pomiędzy osobami pracującymi na dachu a pracownikami zabezpieczającymi teren. Pomocne mogą być radiotelefony, gdyż nawiązanie łączności przez telefon komórkowy w sytuacjach awaryjnych może trwać zbyt długo.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK