| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jak przygotować się do prac zimowych?

Jak przygotować się do prac zimowych?

Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury. W celu maksymalnego zmniejszenia tego ryzyka należy podjąć odpowiednie kroki, z których podstawowym jest właściwie przeprowadzona ocena wszystkich możliwych zagrożeń.

Posiłki i napoje profilaktyczne

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych bezpłatnych posiłków i napojów profilaktycznych (art. 232 k.p.). Warto pamiętać, że wszystkie szczegóły zaopatrywania pracowników w profilaktyczne posiłki i napoje pracodawca reguluje w przepisach wewnętrznych (przepisy te nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż wynika to z zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów).

Pomieszczenia higienicznosanitarne

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom dostępu do pomieszczeń higienicznosanitarnych, z których najważniejsza jest właściwie urządzona szatnia.

Ponadto pracownicy muszą mieć zapewniony dostęp do ubikacji i umywalni połączonej z natryskami, zwłaszcza gdy charakter wykonywanych prac powoduje zabrudzenie poprzez bezpośredni kontakt z piaskiem, ziemią lub substancjami mogącymi wywołać podrażnienia skóry, np. sól, oraz dostęp do pomieszczenia przeznaczonego do ogrzewania się pracowników (§ 44 rozporządzenia z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

Pracodawca powinien też zapewnić pracownikom wykonującym pracę na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych pomieszczeniach dostęp do pomieszczeń umożliwiających im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży.

Prace o zwiększonym ryzyku wypadkowości

Niektóre z prac wykonywanych w okresie zimowym można zakwalifikować do grupy prac o zwiększonym ryzyku wypadkowym. Należą do nich prace polegające na usuwaniu lodu z jezdni i chodników oraz prace na wysokości prowadzone w warunkach doraźnego zabezpieczenia, np. usuwanie śniegu z dachów i sopli lodu z rynien, parapetów i krawędzi dachów.

Pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę na właściwe zabezpieczenie pracowników wykonujących takie prace. Powinien wyposażyć pracownika we właściwie dobrane środki ochrony indywidualnej. Zabezpieczenie to polega na wyposażeniu pracownika we właściwą odzież oraz środki ochrony indywidualnej

WSKAZÓWKA!

Podczas prowadzenia prac na jezdniach i bezpośrednio przylegających do nich chodnikach wskazane jest, aby stosowana odzież robocza była:

● wyposażona w przytwierdzone na stałe, trwałe elementy odblaskowe,

● uzupełniona (obowiązkowo) kamizelką ostrzegawczą barwy żółtej lub pomarańczowej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK