| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jak przygotować się do prac zimowych?

Jak przygotować się do prac zimowych?

Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury. W celu maksymalnego zmniejszenia tego ryzyka należy podjąć odpowiednie kroki, z których podstawowym jest właściwie przeprowadzona ocena wszystkich możliwych zagrożeń.

Badania lekarskie

Przed poleceniem pracownikowi wykonania zadań, których nie wykonuje na co dzień, należy sprawdzić, czy zaświadczenie wydane w związku z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pozwala na wykonanie pracownikowi takich prac.

PRZYKŁAD

Kierownik działu zarządzania nieruchomościami zlecił jednej z pracownic kontrolę pokrywy śnieżnej na dachach pod kątem zlecania prac odśnieżania podwykonawcom. Pracownica wykonywała dotychczas wyłącznie prace biurowe, nigdy nie musiała wchodzić na dach budynku. Jej profilaktyczne badania lekarskie były wykonane pod kątem prac biurowych przy komputerze.

Wykonując prace wymagające chodzenia po dachu budynku, powinna mieć też badania stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prac na wysokości.

Odzież robocza i środki ochrony osobistej

Bezpieczne i higieniczne warunki pracy zapewniają również właściwie dobrany sprzęt, narzędzia, odzież robocza oraz środki ochrony osobistej, w tym odzież ochronna.

Odzież powinna być właściwie dobrana, czyli powinna być ciepła i jednocześnie odporna na przemakanie. Ważne jest też, aby odzież używana do pracy w niskich temperaturach skutecznie chroniła pracowników przed podmuchami zimnego wiatru.

WSKAZÓWKA!

Przy większości prac prowadzonych w warunkach zimowych niesłychanie ważne jest, aby pracownicy mieli obuwie wyposażone w dobrej jakości podeszwę uniemożliwiającą przypadkowe poślizgnięcie się. Równie ważne jest posiadanie kasku ochronnego zabezpieczającego głowę przed spadającymi z wysokości przedmiotami, jak też w sytuacji przewrócenia się na twarde podłoże.

Istotne są również właściwie dobrane rękawice ochronne, które powinny być ciepłe i zarazem na tyle cienkie i ergonomiczne, by nie utrudniały kontaktu (trzymania) z narzędziem, zwłaszcza podczas wykonywania prac na dachach, rusztowaniach czy podnośnikach koszowych.

WAŻNE!

Podczas wykonywania niektórych prac konieczne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego sprzętu, np. chroniącego przed upadkiem z wysokości. Należy pamiętać, że wydanie pracownikom do używania środków ochrony indywidualnej musi być poprzedzone odpowiednim szkoleniem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK