| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jakie warunki muszą być spełnione przy transporcie osób w koszu unoszonym przez dźwig?

Jakie warunki muszą być spełnione przy transporcie osób w koszu unoszonym przez dźwig?

Na niektórych budowach najwygodniejszą formą transportu ludzi jest przewożenie ich w koszu unoszonym przez dźwig. Czy mając kosz do transportu ludzi oznaczony znakiem CE oraz używając sprawnego dźwigu, możemy taki zespół wykorzystać do pracy na wysokości?

Sprzęt musi mieć odpowiednie zawiesie. Warto pamiętać, że zawiesie musi spełniać warunki określone dla zawiesia konkretnego typu (należy sprawdzić instrukcję producenta kosza). Do używanego zawiesia pracodawca musi mieć niezbędne dokumenty (deklarację zgodności oraz aktualny protokół badania obciążalności).

Dźwig musi mieć aktualne dopuszczenie do eksploatacji wydane przez UDT. Warto spojrzeć do instrukcji kosza i sprawdzić, czy producent nie podał konkretnych wskazówek dotyczących dźwigów używanych do transportu kosza – jeśli tak, należy się do nich zastosować. Wskazane jest też sprawdzenie, czy producent dźwigu w dokumentacji nie uczynił w tym zakresie jakichś szczegółowych zapisów, np. wyłączył możliwość użytkowania kosza do pracy z dźwigiem.

Po skompletowaniu sprzętu oraz dokumentacji pracodawca musi zgłosić się do UDT w celu uzgodnienia modernizacji.

W wyniku takiego zgłoszenia pracownik UDT przyjedzie we wskazane przez zgłaszającego modernizację (pracodawcę) miejsce (tam, gdzie jest cały sprzęt i dokumentacja) i dokona odpowiednich czynności. W praktyce oznacza to weryfikację sprawności sprzętu oraz kompletności dokumentacji. Jeśli wszystko się zgadza, przedstawiciel UDT przeprowadzi badanie doraźno-eksploatacyjne, czyli sprawdzi, czy zespół: dźwig, zawiesie, kosz może być bezpiecznie eksploatowane.

WAŻNE!

Jeśli weryfikacja wypadnie pomyślnie, pracodawca otrzyma stosowny dokument UDT uprawniający do eksploatacji kosza i dźwigu. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji dopuszcza się do pracy konkretny egzemplarz kosza z konkretnym egzemplarzem dźwigu i zawiesia.

Zmiana dźwigu na taki sam model, ale o innym numerze fabrycznym, unieważnia wydane dopuszczenia UDT.

Z tego powodu, jeśli kosz chcemy użytkować z różnymi dźwigami nawet tego samego typu, to dla każdego z nich musimy dokonać odrębnego dopuszczenia do eksploatacji.

Należy też pamiętać, że prace wykonywane przy użyciu takiego zestawu należy bezwzględnie zaliczyć do prac szczególnie niebezpiecznych, a co za tym idzie – muszą zostać one wpisane do odpowiedniego wykazu u pracodawcy.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 2 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (DzU nr 122, poz. 1321 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego (DzU nr 193, poz. 1890).

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK