| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy inspektor pracy przeprowadzający kontrolę ma prawo zamknąć zakład pracy lub jego część?

Czy inspektor pracy przeprowadzający kontrolę ma prawo zamknąć zakład pracy lub jego część?

Inspektor bhp oświadczył pracownikom, że inspektor Państwowej Inspekcji Pracy zamyka połowę zakładu pracy. W związku z tym pracodawca musi dokonać redukcji zatrudnienia o 50%. Cała załoga obawia się utraty pracy. Czy inspektor pracy mógł zamknąć zakład pracy, przez co połowa załogi straci pracę?

PRZYKŁAD

W jednym z kontrolowanych zakładów pracy inspektor stwierdził, że stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników.

Teren zakładu miał nieutwardzoną nawierzchnię, rozjeżdżoną przez środki transportu, nierówną, bez odprowadzenia wód opadowych. Nie wyznaczono i nie oznakowano dróg transportowych i pól odkładczych.

Pomieszczenia pracy również nie odpowiadały elementarnym wymaganiom bhp. Jedno z pomieszczeń pracy miało ściany z folii, nie było ogrzewane, inne pomieszczenie pracy zorganizowano w namiocie o wysokości 2 m, bez oświetlenia naturalnego i ogrzewania. Kolejne pomieszczenie pracy zorganizowano pod wiatą drewnianą bez ogrzewania. Pracodawca użytkował maszyny bez wymaganej dokumentacji technicznej. Brak było także wymaganych pomieszczeń higienicznosanitarnych.

Pracodawca zobowiązany jest chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W omawianym przykładzie pracodawca nie zastosował się do nałożonego na niego przez ustawodawcę obowiązku.

Zgodnie z przyjętą procedurą inspektor pracy przeprowadzający kontrolę skierował wniosek o zaprzestanie działania części zakładu pracy do okręgowego inspektora pracy. We wniosku dokładnie opisał stwierdzone nieprawidłowości, motywując konieczność podjęcia decyzji stwierdzonym stanem faktycznym łącznie z pełnymi podstawami prawnymi stwierdzonych naruszeń.

Podczas kontroli ustalono, że pracodawca naruszył przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie:

obiektu budowlanego pomieszczenia pracy,

wentylacji pomieszczeń,

oświetlenia,

procesów pracy.

Okręgowy inspektor pracy, przychylając się do wniosku inspektora pracy przeprowadzającego kontrolę, wydał decyzję o zamknięciu zakładu pracy.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 19 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 11 pkt 5 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589),
  • Art. 207 § 2 pkt 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Art. 108 § 1, art. 127 § 1 i 2; art. 129 § 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK