| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy inspektor pracy przeprowadzający kontrolę ma prawo zamknąć zakład pracy lub jego część?

Czy inspektor pracy przeprowadzający kontrolę ma prawo zamknąć zakład pracy lub jego część?

Inspektor bhp oświadczył pracownikom, że inspektor Państwowej Inspekcji Pracy zamyka połowę zakładu pracy. W związku z tym pracodawca musi dokonać redukcji zatrudnienia o 50%. Cała załoga obawia się utraty pracy. Czy inspektor pracy mógł zamknąć zakład pracy, przez co połowa załogi straci pracę?

Powyższej decyzji nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzkiego. Decyzja ta wydawana jest w przypadku ujawnionych nieprawidłowości stwarzających realne i stałe zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników. Ponadto musi być stwierdzone, że dalsze utrzymywanie stanu niezgodnego z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy w obiekcie powoduje stan zagrożenia dla przebywających tam osób (pracowników).

Inspektor pracy powyższą decyzję może podjąć, gdy na przykład obiekt nieprzystosowany jest do prowadzenia działalności produkcyjnej, w szczególności ze względu na zorganizowanie stanowisk pracy w budynku użytkowanym niezgodnie z pozwoleniem na użytkowanie bądź złym stanem technicznym pomieszczeń.

Z udokumentowanego w protokole z kontroli stanu faktycznego sporządzonego przez inspektora pracy musi wynikać, że wyczerpane zostały przesłanki uzasadniające nakazanie zaprzestania działalności. Oznacza to, że protokół z kontroli musi zawierać wszystkie stwierdzone nieprawidłowości tak, by okręgowy inspektor pracy, podejmując decyzję o zamknięciu zakładu pracy, nie miał żadnych wątpliwości co do konieczności jej podjęcia.

WAŻNE!

Zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji pracodawca ma prawo wniesienia odwołania od wydanej decyzji do Głównego Inspektora Pracy w Warszawie za pośrednictwem okręgowego inspektora pracy, który tę decyzję wydał, w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania (art. 127 § 1 i 2; art. 129 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego).

W 2007 r. w związku ze stwierdzeniem występowania trwałych zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników, organy PIP wydały 27 decyzji nakazujących zaprzestania prowadzenia działalności przez zakład lub jego część bądź działalności określonego rodzaju.

W 2008 r. takich decyzji było już 42.

Wydanie powyższych decyzji spowodowane było przede wszystkim złym stanem obiektów, w których usytuowano pomieszczenia pracy (stwarzającym nawet zagrożenie katastrofą budowlaną), brakiem wentylacji w pomieszczeniach pracy oraz odciągów miejscowych (np. podczas prac spawalniczych). Podstawą do wydania ww. decyzji była również organizacja i wyposażenie stanowisk pracy naruszające podstawowe wymagania bhp, np. niedostosowanie maszyn do wymagań minimalnych (brak odpowiednich układów sterowania, brak osłon na elementach ruchomych, brak oświetlenia światłem dziennym).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK