| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Borelioza – jak zapobiegać chorobie

Borelioza – jak zapobiegać chorobie

Specjalista ds. bhp powinien informować pracowników o zagrożeniu, jakie wiąże się z ukąszeniem przez kleszcza. Dotyczy to zarówno postępowania w związku z ukąszeniem, ale też skutków, jakie może ono wywołać. Należy pamiętać, że nieleczona borelioza z czasem może doprowadzić do śmierci.

  • Etap I – początkowy:

– rumień wędrujący – w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się rumieniowa zmiana na skórze (często przemieszczająca się obwodowo); występuje nie we wszystkich przypadkach choroby,

– naciek limfocytarny – może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, wygląda jak banieczka wypełniona płynem zawierającym borrelie. Wygląd zbliżony do odcisku, lecz występuje w miejscach zazwyczaj nienarażonych na odciski (np. płatki uszu). Odpowiedzialność za wystąpienie nacieku przypisuje się genogatunkowi Borrelia afzelii,

– objawy grypopodobne.

Rumień wędrujący, naciek limfocytarny oraz zanikowe zapalenie skóry są wystarczające do rozpoznania choroby.

  • Etap II – infekcji rozproszonej:

– nawracające dolegliwości stawowe,

– objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych,

– zapalenie mięśnia sercowego.

  • Etap III – infekcji przewlekłej:

– niedowład, porażenie nerwów obwodowych,

– zaburzenia czucia,

– zaburzenia psychiczne,

– zaburzenia pamięci,

– zanikowe zapalenie skóry,

– bóle mięśniowo-stawowe,

– przewlekłe zmęczenie.

Warto zwrócić pracownikom uwagę, że przebieg kliniczny boreliozy może być bardzo zróżnicowany. W przypadku gdy ukąszenie kleszcza zostało przeoczone, a rumień albo nie wystąpił, albo został niezauważony, najczęściej podejrzewa się chorobę, jeżeli mamy do czynienia z licznymi objawami pochodzącymi z różnych systemów (układ nerwowy, szkieletowo-mięśniowy, pokarmowy, rozrodczy, wydalniczy, hormonalny) u wcześniej zdrowego człowieka.

Wielu przewlekle chorych na boreliozę i inne choroby odkleszczowe nie przypomina sobie ugryzienia kleszcza. Może być tak dlatego, że niektóre kleszcze są bardzo małe. Kleszcz nimfa ma rozmiar zaledwie ziarnka piasku i jest przezroczysty. Jeżeli więc ugryzie, np. w plecy, to niesłychanie łatwo go przeoczyć.

Kleszcze lubią ciepłe miejsca naszego ciała, z cienką skórą, dlatego często wczepiają się w szyję, za uszami, we włosach, pod piersiami kobiet, między pośladkami, w miejscach intymnych. Bardzo łatwo je przeoczyć, gdyż ich ugryzienie jest bezbolesne.

reklama

Autorzy:

dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »