| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Borelioza – jak zapobiegać chorobie

Borelioza – jak zapobiegać chorobie

Specjalista ds. bhp powinien informować pracowników o zagrożeniu, jakie wiąże się z ukąszeniem przez kleszcza. Dotyczy to zarówno postępowania w związku z ukąszeniem, ale też skutków, jakie może ono wywołać. Należy pamiętać, że nieleczona borelioza z czasem może doprowadzić do śmierci.

Warto nalegać, aby ośrodki badające schwytane kleszcze metodą PCR na obecność boreliozy dokonywały ich wcześniejszej klasyfikacji gatunkowej. Kleszcze (np. ixodes ricinus), o których wiadomo, że nie przenoszą boreliozy, nie wymagają drogiego badania PCR. Wystarczy zbadanie takiego kleszcza pod powiększalnikiem dla określenia jego gatunku, co pozwoli zainteresowanej osobie uniknąć kosztów PCR.

Trzeba jednak pamiętać, że inne kleszcze, jakkolwiek nie przenoszą boreliozy, mogą przenosić inne choroby odkleszczowe, których objawy mogą być równie ciężkie jak sama borelioza. Niestety na dzień dzisiejszy nie ma laboratoriów, które usługowo badałyby schwytane kleszcze atakujące człowieka pod względem innych chorób. Nieliczne tego typu badania przeprowadza się w ośrodkach uniwersyteckich w ramach prac naukowych.

Średnio 10–30% kleszczy jest zarażonych boreliozą. Zwykle nie leczy się tylko z powodu samego ukąszenia kleszcza, ale raczej wtedy, gdy pojawiają się jakieś niepokojące objawy, np. rumień.

Klasyczny rumień jest plamą o średnicy 5 cm lub więcej, stopniowo blednący od środka. Opisywane są jednak też inne rumienie – małe plamy, tzw. mini-erythrema, poniżej 5 cm, lub wielkie rozlane czerwone, różowe lub brązowawe. Wszelkie zmiany skórne pokleszczowe należy sfotografować dla dokumentacji.

Warto wiedzieć, że po 5–6 tygodniach od ukąszenia można wykonać badanie Western Blota na boreliozę, by ewentualnie mieć laboratoryjne potwierdzenie choroby. Leczenie należy jednak rozpocząć jak najszybciej, nie czekając na wynik testu. Test może być fałszywie ujemny, ze względu na wprowadzenie leczenia antybiotykami. Dlatego dokładny wywiad i obserwacja w trakcie leczenia są podstawą w diagnozowaniu boreliozy.

Badanie wykonane szybciej niż po 4 tygodniach wyjdzie najczęściej ujemnie, ponieważ potrzeba kilku tygodni, by specyficzne przeciwciała wykrywane testami osiągnęły taki poziom we krwi, aby test mógł je wychwycić.

Wśród leśników ukąszenie przez kleszcze bywa często lekceważone, dlatego ważne jest, by informować pracowników o poważnych skutkach, jakie może powodować borelioza. Nieleczona borelioza przebiega u człowieka w 3 etapach:

Polecamy artykuły

Autorzy:

dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK