| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Na jakie badania lekarskie należy skierować pracownika, który przewozi innych pracowników pojazdem służbowym

Na jakie badania lekarskie należy skierować pracownika, który przewozi innych pracowników pojazdem służbowym

Zatrudniamy pracownika na stanowisku inspektora kontroli. Uzyskał on pozwolenie pracodawcy na prowadzenie samochodu służbowego (osobowego) w celu wykonywania swoich czynności służbowych, tj. kontroli. Jednocześnie pracownik w czasie swojej pracy ma wykonywać czynności kierowcy i przewozić osoby trzecie. Czy powinniśmy skierować go na dodatkowe badanie lekarskie, jakie przeprowadza się dla kierowców?

Podobnie w trakcie trwania stosunku pracy pracodawca musi kierować pracownika na tzw. okresowe badania lekarskie, które pozwalają kontrolować, czy stan zdrowia pracownika w dalszym ciągu pozwala na jego zatrudnianie na stanowisku, na którym wykonuje pracę.

Profilaktyczne badania lekarskie są przeprowadzane na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. W takim skierowaniu pracodawca ma obowiązek określić m.in. rodzaj pracy, jaką ma wykonywać zatrudniana czy zatrudniona osoba. Ostateczną decyzję co do zakresu badań podejmuje jednak lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne biorąc pod uwagę stanowisko, jakie ma zajmować przyszły pracownik, oraz występujące na nim zagrożenia dla zdrowia.

Podstawa prawna

  • art. 229 Kodeksu pracy,
  • art. 39j–39k ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.),
  • § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego GIP

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK