| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Ocena ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na czynniki chemiczne

Ocena ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na czynniki chemiczne

Niebezpieczne substancje chemiczne należą do najpowszechniejszych w środowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia. Występują w procesie produkcji i są stosowane w procesach pracy na różnych stanowiskach, stając się źródłem zanieczyszczenia powietrza na stanowiskach pracy i zagrożeniem dla pracowników. Dlatego nawet przy stosowaniu niewielkich ilości środków chemicznych w procesie pracy należy uwzględniać zagrożenia związane z ich używaniem w ocenie ryzyka zawodowego.

Krok 1

Informowanie o zagrożeniach, jakie powodują niebezpieczne substancje chemiczne

Podstawą bezpiecznego postępowania z substancjami niebezpiecznymi jest znajomość właściwości fizycznych i chemicznych substancji, z którymi kontakt ma pracownik. Warunkiem koniecznym ochrony pracowników przed niebezpiecznym działaniem substancji chemicznych jest właściwe przekazanie pracownikom informacji o właściwościach stosowanych substancji i preparatów niebezpiecznych oraz sposobach przeciwdziałania niesionym przez nie zagrożeniom.

Źródłami informacji o zagrożeniach są przede wszystkim:

  • napisy i znaki ostrzegawcze na oznakowaniu opakowań,
  • znaki ostrzegawcze w magazynach i na rurociągach,
  • instrukcje bhp postępowania z substancjami i preparatami niebezpiecznymi, w tym o działaniu rakotwórczym,
  • instrukcje bhp postępowania na wypadek awarii,
  • karty charakterystyki,
  • szkolenia bhp uwzględniające tematykę niebezpiecznych chemikaliów, w szczególności zagadnienia dotyczące zagrożeń powodowanych substancjami lub preparatami o działaniu rakotwórczym.

Ogólne kryteria klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych

Substancje i preparaty, po określeniu ich właściwości powodujących zagrożenie, zostają oznakowane w celu wykazania tego zagrożenia.

Symbole zagrożenia

Oprócz oznakowania symbolem zagrożenia, preparaty i substancje chemiczne oznakowane są zwrotami R z przypisaną liczbą od 1 do 68 wskazującą na rodzaj zagrożenia. Występują też łączone zwroty R charakteryzujące oddziaływanie preparatów i substancji w sposób wieloraki na różne układy organizmu żywego. Szczegółowe objaśnienia dotyczące używanych znaków ostrzegawczych i napisów określających ich znaczenie, zamieszczanych na opakowaniach substancji i preparatów chemicznych, zwrotów R wskazujących rodzaje zagrożenia oraz zwrotów S określających warunki bezpiecznego stosowania, zawierane są w kartach charakterystyki danego czynnika.

Natomiast szczegółowe zasady w sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2 września 2003 r. (DzU nr 171, poz. 1666).

Zakazane jest stosowanie w działalności zawodowej substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych bez posiadania kart charakterystyki, które są zbiorem informacji o niebezpiecznych właściwościach substancji lub preparatu oraz zasadach zaleceniach ich bezpiecznego stosowania.

Opakowania zawierające niebezpieczne substancje i preparaty muszą mieć odpowiednie oznakowania oraz napisy ostrzegawcze w języku polskim.

WSKAZÓWKA!

Pracodawcy nie mogą stosować materiałów i procesów technologicznych, jeśli nie ustalili stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników.

Pracodawca ma obowiązek zapobiegania szkodliwym oddziaływaniom czynników środowiska pracy na zatrudnionych. Musi też informować pracowników o właściwościach fizycznych, chemicznych i biologicznych materiałów, półfabrykatów i wyrobów gotowych stosowanych w zakładzie pracy oraz o stopniu ich szkodliwości dla zdrowia pracowników, a także o sposobach bezpiecznego ich stosowania oraz postępowania z nimi w sytuacjach awaryjnych.

Materiały o nieznanych właściwościach mogą być do czasu ich zbadania stosowane tylko w warunkach laboratoryjnych.

Polecamy artykuły

Autor:

główny specjalista ds. bhp, wykładowca akademicki, ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zwolnienia grupowe. Procedura i szczególne obowiązki pracodawcy59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK