| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Co zrobić, jeśli producent nie dostarczył przy sprzedaży wymaganej dokumentacji do maszyny?

Co zrobić, jeśli producent nie dostarczył przy sprzedaży wymaganej dokumentacji do maszyny?

W zakładzie pracy w trakcie kontroli nowej pilarki tarczowej zakupionej przez pracodawcę inspektor pracy stwierdził, że pracodawca wraz z zakupioną maszyną nie otrzymał pełnej dokumentacji. Po dostarczeniu pilarki stwierdzono brak deklaracji zgodności oraz niekompletną instrukcję użytkowania maszyny. Następnie po uruchomieniu pilarki kontrolujący zauważyli brak wyłącznika krańcowego w ruchomej osłonie układu napędowego pilarki. Maszyna była produkcji krajowej. Producent oznakował ją znakiem CE. Kto ponosi odpowiedzialność za stwierdzone braki: pracodawca czy producent maszyny?

Pracodawcy oraz pracownicy służby bhp nie ponoszą odpowiedzialności za spełnianie zasadniczych i innych wymagań kupowanych nowych maszyn i urządzeń technicznych na potrzeby zakładów pracy określonych w dyrektywach nowego podejścia i w krajowych przepisach wprowadzających postanowienia dyrektyw do ustawodawstwa krajowego (wyjątek stanowią maszyny wytwarzane na własny użytek, tzw. samoróbki).

Pracodawca ma jednak obowiązek kupować i instalować w zakładzie maszyny, urządzenia techniczne oraz oddawać do użytkowania środki ochrony indywidualnej spełniające wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach. Niespełnienie tego postanowienia stanowi ujęte w Kodeksie pracy wykroczenie przeciwko prawom pracownika i zagrożone jest karą inspektora pracy. Powyższe dotyczy także nieodpłatnego niewyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej.

UZASADNIENIE

Pełną odpowiedzialność za wyrób wprowadzony do obrotu towarowego lub oddawany do użytku ponosi:

  • dla wyrobów produkowanych w UE – producent wyrobu,
  • dla wyrobów importowanych z krajów spoza UE – upoważniony przedstawiciel producenta lub importer – mający siedzibę w UE – zwani podmiotami gospodarczymi.

Do ich obowiązków należy, w ramach wprowadzenia do obrotu lub oddania do użytku, dostarczenie maszyny spełniającej zasadnicze i inne wymagania, z kompletną instrukcją użytkowania i oznakowaną znakiem CE. Do maszyny powinna być dołączona prawidłowo sporządzona deklaracja zgodności.

WAŻNE!

Jeśli maszyna sprowadzona jest z innego kraju UE lub importowana spoza UE, dodatkowo do sprzedawanej maszyny powinny być dołączone niezależnie od wymienionych dokumentów: instrukcja użytkowania oraz deklaracja zgodności przetłumaczona na język polski.

Do kontroli maszyn i urządzeń technicznych w zakresie ich zgodności z zasadniczymi i innymi wymaganiami zgodnymi z dyrektywami nowego podejścia i krajowymi przepisami (zgodnie z ustawą z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności) uprawnione są organy wyspecjalizowane w nadzorze rynku.

Po stwierdzeniu niezgodności z wymienionymi wymaganiami organy te prowadzą działania administracyjne mające na celu usunięcie stwierdzonych niezgodności.

Do pracodawców skierowany jest art. 217 Kodeksu pracy, który stanowi, że niedopuszczalne jest wyposażanie stanowisk pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności określonych w odrębnych przepisach.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie oceny maszyn i urządzeń technicznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bird & Bird

Kancelaria doradztwa prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »