| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Co zrobić, jeśli producent nie dostarczył przy sprzedaży wymaganej dokumentacji do maszyny?

Co zrobić, jeśli producent nie dostarczył przy sprzedaży wymaganej dokumentacji do maszyny?

W zakładzie pracy w trakcie kontroli nowej pilarki tarczowej zakupionej przez pracodawcę inspektor pracy stwierdził, że pracodawca wraz z zakupioną maszyną nie otrzymał pełnej dokumentacji. Po dostarczeniu pilarki stwierdzono brak deklaracji zgodności oraz niekompletną instrukcję użytkowania maszyny. Następnie po uruchomieniu pilarki kontrolujący zauważyli brak wyłącznika krańcowego w ruchomej osłonie układu napędowego pilarki. Maszyna była produkcji krajowej. Producent oznakował ją znakiem CE. Kto ponosi odpowiedzialność za stwierdzone braki: pracodawca czy producent maszyny?

Obowiązkiem pracodawcy jest zakup maszyn i urządzeń oznakowanych znakiem CE, posiadających instrukcję użytkowania oraz deklarację zgodności.

Ujawnione w maszynie niezgodności z zasadniczymi wymaganiami, np. brak osłon lub wyłączników krańcowych, brak oznakowania elementów sterowniczych, nie obciążają bezpośrednio pracodawcy. Natomiast podjęte w wyniku stwierdzenia wad technicznych przez inspektora pracy decyzje mogą wstrzymać użytkowanie zakupionej maszyny. Może być także pozytywny aspekt działalności organu wyspecjalizowanego nadzoru rynku. W uzasadnionych przypadkach w wyniku ujawnienia niezgodności z zasadniczymi wymaganiami na żądanie pracodawcy, który zakupił nową maszynę, organ kontrolny może wystąpić do podmiotu gospodarczego z żądaniem odkupienia od pracodawcy wadliwej maszyny.

PRZYKŁAD

Podczas kontroli parku maszynowego inspektor pracy stwierdził, że zakupiona przez pracodawcę bezpośrednio u producenta wymieniona na wstępie pilarka tarczowa nie spełniała zasadniczych i innych wymagań (m.in. brak wyłącznika krańcowego w ruchomej osłonie układu napędowego pilarki, niekompletna instrukcja użytkowania oraz brak deklaracji zgodności).

Wymienione nieprawidłowości mogą być ujawnione po zakupieniu maszyny przez pracodawcę, jego służby techniczne czy bhp lub podczas kontroli inspektora pracy.

Jeżeli pracodawca sam stwierdzi niezgodności, ma prawo powiadomić o nich organ PIP, tj. najbliższy terytorialnie Okręgowy Inspektorat Pracy. Podjęte działania przez organy wyspecjalizowane PIP skierowane będą wobec podmiotu gospodarczego, tj. producenta maszyn, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera. Pracodawca w tym zakresie nie jest podmiotem kontroli inspektora, chyba że jest producentem kontrolowanego wyrobu.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 217–218, art. 2376 § 1, art. 283 § 2 pkt 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie oceny maszyn i urządzeń technicznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »