| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy na skierowaniu na badanie lekarskie dla magazyniera należy wpisywać informację o transporcie ręcznym?

Czy na skierowaniu na badanie lekarskie dla magazyniera należy wpisywać informację o transporcie ręcznym?

Pracodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach magazynierów. Magazyn podzielony jest na dwa pomieszczenia. W pierwszym pomieszczeniu praca wykonywana jest wyłącznie za pomocą urządzeń mechanicznych, które wyeliminowały ręczne prace transportowe. Na terenie drugiego pracownicy wykonują swoją pracę polegającą na przenoszeniu towarów i układaniu ich na półkach regałów magazynowych. W skierowaniach na badania lekarskie pracodawca wskazuje wyłącznie stanowisko pracy magazyniera. W wyniku kontroli PIP inspektor pracy zobowiązał pracodawcę do wskazywania w skierowaniach na badania lekarskie także stanowiska osób pracujących lub mających pracować w drugiej części magazynu. Z decyzji inspektora pracy wynika, że pracownicy podczas wykonywania obowiązków służbowych wykonują operacje ręcznego przemieszczania ciężarów. Czy pracodawca musi zastosować się do zaleceń inspektora pracy i podawać w skierowaniu informacje o transporcie ręcznym?

Pracodawca powinien zastosować się do zalecenia inspektora pracy. W skierowaniach na badania lekarskie stwierdzających brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku wskazuje się wszystkie zagrożenia występujące na stanowisku pracy, w tym określa się też, że na konkretnym stanowisku pracy pracownicy wykonują ręczne prace transportowe.

UZASADNIENIE

Pracodawca musi minimalizować konieczność operacji ręcznego przemieszczania ciężarów przez pracowników zatrudnionych na terenie magazynów, gdzie w większości przypadków ręczne przemieszczanie towarów jest nieuniknione (pakowanie, rozpakowywanie, przepakowywanie, rozmieszczanie na regałach magazynowych itp.).

Obowiązkiem pracodawcy w przypadku zatrudniania pracowników na stanowiskach magazynowych, jest:

  • eliminacja ręcznych prac transportowych w obszarach, w których jest to możliwe,
  • przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego uwzględniającej ręczne prace transportowe,
  • informowanie pracowników o wynikach oceny ryzyka zawodowego,
  • wydawanie odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej,
  • przeprowadzanie dla pracowników szkoleń bhp,
  • kierowanie pracowników na badania lekarskie z dokładnym wskazaniem rodzaju wykonywanych prac oraz z zaznaczeniem wykonywania przez pracownika ręcznych prac transportowych.

WAŻNE!

Praca na stanowisku magazyniera nie musi oznaczać konieczności wykonywania przez pracowników ręcznych prac transportowych.

Na skierowaniach na profilaktyczne badania lekarskie pracodawca powinien zapisać informację dotyczącą zagrożeń na danym stanowisku pracy.

W skierowaniu dotyczącym badań magazyniera pracodawca powinien zapisać informacje o wykonywaniu przez pracownika ręcznych prac transportowych, jeśli takie prace w istocie wykonuje.

WSKAZÓWKA!

Warto podawać charakterystykę ręcznych prac transportowych: częstotliwość, jednostkowy ciężar i dodatkowe warunki, które mogą zwiększać zagrożenie, np. kształt, wielkość lub organizacja magazynu. Choć nie jest błędem podanie, że nie przekraczają one określonych norm i stwierdzenie, czy jest to praca stała związana z dźwiganiem czy dorywcza.

Zdolność pracowników do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika występujących na stanowisku pracy, orzeka lekarz medycyny pracy. Oceny zagrożeń lekarz dokonuje wyłącznie na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowiskach pracy.

Lekarz nie może kierować się nazwą stanowiska, która jest sprawą umowną i u różnych pracodawców może oznaczać inny zakres wykonywanych prac.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 229 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Par. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU z 1996 r. nr 69, poz. 332 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK