| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Palarnia w zakładzie pracy

Palarnia w zakładzie pracy

Obecnie zmieniamy regulamin pracy obowiązujący w naszej firmie. Czy jeśli wprowadzimy w nim zapis, że na terenie zakładu pracy nie można palić, a złamanie tego zakazu jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, zwolni to nas od obowiązku tworzenia palarni?

Jeśli zatrudniacie Państwo co najmniej 20 pracowników, to bez względu na zakaz palenia na terenie zakładu pracy macie obowiązek utworzenia palarni.

Na terenie zakładu pracy poza odpowiednio przygotowanymi i wyodrębnionymi pomieszczeniami obowiązuje zakaz palenia (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych - DzU z 1996 r. nr 10, poz. 55 ze zm.). Jednocześnie na podstawie art. 233 k.p. pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne. Przez urządzenia higieniczno-sanitarne należy rozumieć szatnie, umywalnie, pomieszczenia z natryskami, ustępy, jadalnie, z wyjątkiem stołówek, pomieszczenia do wypoczynku, pomieszczenia do ogrzewania się pracowników oraz pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej oraz palarnie.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pomieszczenia higieniczno-sanitarne, których rodzaj i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnianych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów prac oraz warunków, w jakich praca ta jest wykonywana (§ 111 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.). Palarnie muszą być przede wszystkim wyposażone w odpowiednią liczbę popielniczek, być usytuowane w sposób nienarażający osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego, a ich powierzchnia powinna wynosić co najmniej 0,1 m2 podłogi na każdego pracownika najliczniejszej zmiany korzystającego z tego pomieszczenia, nie mniej jednak niż 4 m2. W palarni pracodawca musi zapewnić co najmniej 10-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.

Chociaż rozporządzenie nie mówi o tym wprost, to na podstawie § 3 ust. 2 załącznika 3 do rozporządzenia „Wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych”, pracodawca zatrudniający do 20 pracowników powinien im zapewnić co najmniej ustępy i umywalki, a także warunki do higienicznego przechowywania odzieży własnej (domowej), roboczej i ochronnej oraz do higienicznego spożywania posiłków, można wywnioskować, że obowiązek tworzenia palarni dotyczy jedynie pracodawców zatrudniających powyżej 20 pracowników.

Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4 kwietnia 2007 r. (I OSK 892/06, M.P.Pr. 2007/5/224), zgodnie z którym pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, musi utworzyć palarnię, nawet jeśli żadna z osób zatrudnionych nie pali. Obowiązek ten ma charakter bezwzględny. Biorąc pod uwagę powyższy fakt, wprowadzenie przez pracodawcę w regulaminie pracy zakazu palenia na terenie firmy nie zwalnia go z obowiązku utworzenia palarni.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »