| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Szkolenia przeciwpożarowe

Szkolenia przeciwpożarowe

Przeprowadzenie szkoleń pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest obowiązkiem pracodawcy. Jakie są podstawowe zasady przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych?

Jakie szkolenia należy przeprowadzić?

Tak naprawdę żaden przepis szczególny nie określa, jak dokładnie ma wyglądać szkolenie przeciwpożarowe, ale przyjmuje się, że program szkolenia przeciwpożarowego powinien być dostosowany do danego stanowiska pracy.

Szkolenia przeciwpożarowe powinny być częścią szkolenia wstępnego podstawowego i instruktażu ogólnego.

Polecamy serwis: Szkolenia bhp

Zarówno szkolenie wstępne, jak i instruktaż ogólny obejmują wszystkich nowo przyjmowanych pracowników. Instruktaż ogólny, jak sama nazwa wskazuje ma na celu ogólne zapoznanie wszystkich pracowników z przepisami i instrukcjami przeciwpożarowymi obowiązującymi w danym obiekcie oraz zasadami postępowania w razie wystąpienia pożaru. Należy przedstawić zasady ewakuacji czy obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego. Należy także zapoznać z zagrożeniami występującymi w miejscu pracy.

Szkolenie wstępne podstawowe powinno być przeprowadzone w terminie 6 miesięcy od przyjęcia nowego pracownika i należy dostosować je do specyfiki wykonywanej pracy.

Przykład:

Dla pracowników kierujących innymi pracownikami istotne będzie zapoznanie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a w tym sankcjami za nieprzestrzeganie takich przepisów. Z kolei pracowników biurowych należy zapoznać z zasadami postępowania w sytuacjach zagrożeń czy zasadami pomocy przedlekarskiej.

Ponadto zalecane jest przeprowadzanie szkoleń przeciwpożarowych okresowych, także dostosowanych do specyfiki zajmowanego stanowiska. Szkolenia kierowane są nie tylko do pracowników, ale także do pracodawców. Mają one na celu uzupełnienie wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, mogą przewidywać także ćwiczenia praktyczne.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK