| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Wyposażenie zakładu pracy w gaśnice w przypadku innych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Wyposażenie zakładu pracy w gaśnice w przypadku innych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Nasz zakład pracy zainwestował i we wszystkich pomieszczeniach zostały zamontowane czujki dymu oraz tryskacze (uruchamiają się automatycznie w razie pożaru). Czy w związku z tym musimy wyposażać zakład w gaśnice?

Tak, chociaż liczba tych gaśnic może być mniejsza.

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Ta ogólna regulacja dotyczy także kwestii ochrony przeciwpożarowej. Sposoby i warunki ochrony przeciwpożarowej budynków określa rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Zgodnie z tym dokumentem obiekty muszą być wyposażone w gaśnice, spełniające wymagania Polskich Norm dotyczących gaśnic.

WAŻNE!

Rodzaj gaśnic (A, B, C, D, F) powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie.

Gaśnice w obiektach muszą być rozmieszczone:

  • w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności: przy wejściach do budynków, na klatkach schodowych, na korytarzach, przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz,
  • w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki),
  • w obiektach wielokondygnacyjnych – w tych samych miejscach na każdej kondygnacji, jeżeli pozwalają na to istniejące warunki.

Ponadto przy rozmieszczaniu gaśnic muszą być spełnione następujące warunki:

  • odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m,
  • do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.

Czujki dymu oraz uruchamiające się samoczynnie w razie pożaru tryskacze należą zaś do kategorii tzw. stałych urządzeń gaśniczych, zamontowanych na stałe w obiekcie i zawierających zapas środka gaśniczego, które w przypadku powstania pożaru we wczesnej jego fazie są w stanie natychmiast zastosować środek gaśniczy.

Niemniej jednak zainstalowanie w zakładzie pracy urządzeń przeciwpożarowych stanowiących stałą instalację gaśniczą, takich jak czujki dymu oraz tryskacze, stanowi podstawę do zmniejszenia ilości gaśnic w danym obiekcie.

Podstawa prawna:

  • art. 15 Kodeksu pracy,
  • § 32 i 33 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109, poz. 719).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piątek

Ekspert ds. Systemów Finansowych w firmie Armony Sp. z o.o.. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowości Finansów i Zarządzania im. Romualda Kudlińskiego. Posiada dwunastoletnie doświadczenie zdobyte w firmie Sage sp. z o.o. w działach: Testów, Księgowości oraz Wsparcia Technicznego Produktu. Wspiera swą wiedzą konsultantów Armony w obszarze Jednolitego Pliku Kontrolnego i różnic kursowych w systemach Symfonia, Symfonia ERP oraz enova365. Obsługa techniczna modułów: Finanse i Księgowość Mała Księgowość Środki Trwałe Analizy Finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK