| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Gdzie stosuje się oświetlenie ewakuacyjne?

Gdzie stosuje się oświetlenie ewakuacyjne?

W zaleceniach pokontrolnych pracodawca został zobowiązany do zainstalowania oświetlenia ewakuacyjnego. W jakich obiektach i pomieszczeniach należy stosować oświetlenie ewakuacyjne i jakie powinno ono spełniać wymagania?

Oświetlenie ewakuacyjne należy stosować bezwzględnie we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, budynkach zamieszkania zbiorowego oraz budynkach produkcyjnych i magazynowych. Oświetlenie powinno spełniać wymagania zawarte w Polskich Normach.

UZASADNIENIE

Oświetlenie ewakuacyjne jest elementem instalacji elektrycznej oświetlenia awaryjnego. Należy je stosować w budynkach, w których zanik napięcia w elektroenergetycznej sieci zasilającej może spowodować jakiekolwiek zagrożenie życia lub zdrowia ludzi (§ 181 rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Bezwzględnie należy je stosować we wszystkich pomieszczeniach kin, teatrów, innych obiektów widowiskowych, audytoriów, sal konferencyjnych, czytelni, lokali rozrywkowych i sal sportowych przeznaczonych dla ponad 200 osób, pomieszczeń wystawowych w muzeach, w garażach o powierzchni netto ponad 1000 m2, oświetlonych wyłącznie światłem sztucznym, i w pomieszczeniach o powierzchni netto ponad 2000 m2 w budynkach użyteczności publicznej, budynkach zamieszkania zbiorowego oraz w budynkach produkcyjnych i magazynowych.

Ponadto oświetlenie ewakuacyjne należy stosować na:

  • wszystkich oświetlanych wyłącznie światłem sztucznym drogach służących do ewakuacji z wymienionych pomieszczeń,
  • drogach ewakuacyjnych w budynkach, w których mogą przebywać osoby o ograniczonej zdolności poruszania się oraz
  • wszystkich drogach ewakuacyjnych w budynkach użyteczności publicznej wysokich, wysokościowych i zamieszkania zbiorowego.

Wszystkie elementy oświetlenia awaryjnego powinny spełniać wymagania określone w Polskich Normach. Prawidłowo wykonana instalacja oświetlenia ewakuacyjnego na poziomie podłogi powinna zapewniać natężenie w wysokości nie mniejszej niż:

  • 1 lx (luks) na środku drogi i 0,5 lx poza nim, na drogach i ciągach ewakuacyjnych,
  • 0,5 lx w pomieszczeniach,
  • 15 lx w strefach wysokiego ryzyka, to jest w pomieszczeniach, w których są przechowywane substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia, substancje trujące, radioaktywne lub nieizolowane elementy instalacji elektrycznej, oraz na drogach ewakuacyjnych, na których może nastąpić przypadkowy kontakt z takimi substancjami lub elementami.

WAŻNE!

Minimalny czas działania oświetlenia ewakuacyjnego powinien być nie krótszy niż godzina od chwili zaniku oświetlenia podstawowego. Oświetlenie powinno się załączać samoczynnie do 5 sekund od momentu zaniku oświetlenia podstawowego, a w strefach wysokiego ryzyka w czasie poniżej 0,5 sekundy.

Oświetlenie ewakuacyjne może być zasilane z jednego lub kilku źródeł centralnych. Poszczególne lampy mogą być też zasilane z indywidualnych baterii umieszczonych bezpośrednio w oprawie.

WSKAZÓWKA!

Oprawy służące do oświetlania ewakuacyjnego należy rozmieszczać na ścianach – na wysokości 2 m od podłogi lub na sufitach. Instalować je należy przede wszystkim przy wyjściach z pomieszczeń, na schodach lub bezpośrednio w pobliżu innych elementów mogących spowodować zagrożenie (np. lokalne obniżenie sufitu, podłogi, przewężenie korytarza itp.), na skrzyżowaniach ciągów komunikacyjnych oraz w punktach, gdzie ciągi te zmieniają swój kierunek. W pomieszczeniach należy stosować co najmniej po dwie oprawy oświetlenia ewakuacyjnego.

Lampy oświetlania ewakuacyjnego można wykorzystywać do umieszczania na nich znaków ewakuacyjnych, pod warunkiem że zachowane zostaną wszystkie parametry natężenia oświetlenia.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109, poz. 719),
  • Norma PN-EN 1838 „Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne”,
  • Norma PN-EN 60598-2-22 „Oprawy oświetleniowe. Część 2. Wymagania szczegółowe. Oprawy oświetleniowe do oświetlenia awaryjnego”,
  • Norma PN-N-01256-02 „Ochrona przeciwpożarowa. Znaki bezpieczeństwa. Ewakuacja”.
reklama

Autor:

specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej i bhp, praktyk, wieloletni pracownik PSP

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Nysztal

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »