| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Kontrole przeciwpożarowe – działania pracodawcy

Kontrole przeciwpożarowe – działania pracodawcy

O istocie ochrony przeciwpożarowej dowiadujemy się z reguły wówczas, gdy zetkniemy się już ze skutkami pożarów. Zniszczone dokumenty, zalane podłogi to tylko niektóre straty związane z pożarem w zakładzie pracy. Straty materialne, a zwłaszcza bezpośrednie zagrożenie życia ludzi, uświadamiają, jak ważne i istotne jest zachowanie właściwego poziomu bezpieczeństwa pożarowego, zapewniającego normalną i bezpieczną pracę.

Zmiany w przepisach

Ostatnie zmiany w prawie dotyczące przepisów przeciwpożarowych powinny być każdorazowo uwzględniane również w przypadku podejmowanych działań prewencyjnych. Można wśród nich wymienić m.in. warunki prowadzenia sprzedaży materiałów pirotechnicznych. Obecnie już wiadomo, że sprzedaż detaliczna tych materiałów nie może odbywać się w systemie stoisk samoobsługowych oraz że miejscem magazynowania tych wyrobów nie mogą być pomieszczenia niewydzielone pożarowo i nieprzeznaczone wyłącznie do tego celu. Stanowi to podstawę do egzekwowania od pracodawcy właściwej organizacji obrotu materiałami pirotechnicznymi, np. w obiektach handlowych.

Warto również zwrócić uwagę na zmianę podejścia do podstawowego dokumentu stanowiącego o zasadach organizacji ochrony przeciwpożarowej w obiektach i terenach, jakim jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Dotychczas instrukcja ta leżała na półce lub w szafie, a pracownicy zazwyczaj nie wiedzieli o jej istnieniu i funkcji, jaką pełni. Dla wielu zarządców czy użytkowników obiektów dokument ten stanowił „zło konieczne”. Nowa wersja przepisu ustala inną wagę tego opracowania.

WAŻNE!

Oprócz zakresu tematycznego (jaki powinien być zrealizowany w kontekście konkretnych warunków technicznych, organizacyjnych i budowlanych występujących w obiekcie) instrukcja bezpieczeństwa pożarowego musi zawierać obszerną część graficzną. Służy ona nie tylko pracodawcy, ale również (a w niektórych przypadkach przede wszystkim) służbom ratowniczym Państwowej Straży Pożarnej w celu ich wykorzystania na potrzeby planowania, organizacji i prowadzenia działań ratowniczych.

Nowe przepisy określają, że instrukcja powinna być dokumentem „żywym” i użytecznym, znanym każdemu pracownikowi i to nie tylko, kiedy składa podpis na oświadczeniu o zapoznaniu się z jej treścią. Treści w niej zawarte mają być bazą danych o budynku, jego parametrach technicznych, które mogą stanowić w niektórych sytuacjach jedyne źródło informacji dla prowadzących działania ratowniczo-gaśnicze.

Podsumowując, w kontroli wewnętrznej warto dostrzec ważne ogniwo w procesie ciągłego diagnozowania stanu bezpieczeństwa pożarowego zajmowanego obiektu. Warto przekonywać swojego pracodawcę o możliwościach i pozytywnych skutkach, jakie niosą wewnętrzne audyty. I nieprawdą jest, że wydatki na ochronę przeciwpożarową nie zwracają się. Wprost przeciwnie – bezpieczny budynek przyciąga ludzi, stwarza komfort pracy, a przez to wzrasta jej jakość i wydajność. Obiekt taki ma swoją wartość wymierną, szczególnie wtedy, gdy w sytuacji pożaru zastosowane, lecz na co dzień niedoceniane i niezauważane, elementy ochrony przeciwpożarowej zapewnią możliwości opuszczenia zagrożonej strefy, chroniąc życie i zdrowie ludzi, a także ograniczając straty materialne.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2009 r. nr 178, poz. 1380 ze zm.),
  • Ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (DzU z 2009 r. nr 12, poz. 68 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109, poz. 719),
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (DzU nr 124, poz. 1030).

Autor:

oficer Państwowej Straży Pożarnej, praktyk, czynnie związany z prewencją przeciwpożarową

Źródło:

INFOR
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »