| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Pracodawca zamierza wyznaczyć pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Biorąc pod uwagę zmiany prawne w tym zakresie, ma jednak wątpliwości co do wyznaczenia konkretnej osoby. Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

WAŻNE!

Pracodawca nie jest już zobowiązany do wyznaczenia pracownika odpowiedzialnego za wykonywanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, ale odpowiedzialnego za wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Dla pracodawcy oznacza to zwolnienie z obowiązku zatrudniania osób uprawnionych do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (posiadających specjalistyczne wykształcenie – średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej). Za ewakuację i ochronę przeciwpożarową w zakładzie pracy może odpowiadać każdy pracownik, bez specjalistycznych uprawnień.

Działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. Liczba pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń.

WSKAZÓWKA!

Pracodawca konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładzie w tym m.in. wyznaczanie pracowników do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Wystarczy, że wyznaczeni do tego celu pracownicy ukończą szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2372 ustawy – Kodeks pracy), w którym w ramowych programach szkolenia uwzględniona jest także problematyka ochrony przeciwpożarowej. Najwłaściwsze będzie jednak skierowanie pracownika na specjalne szkolenie z zakresu zwalczania pożarów oraz prowadzenia ewakuacji, ponieważ program szkolenia okresowego może nie uwzględniać wszystkich zagadnień, których poznanie jest konieczne do sprawnego przeprowadzenia ewakuacji.

W przypadku zatrudniania przez pracodawcę wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych powyższe działania może wykonywać sam pracodawca.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2091 § 1, art. 23711a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK