| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Pracodawca zamierza wyznaczyć pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Biorąc pod uwagę zmiany prawne w tym zakresie, ma jednak wątpliwości co do wyznaczenia konkretnej osoby. Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

WAŻNE!

Pracodawca nie jest już zobowiązany do wyznaczenia pracownika odpowiedzialnego za wykonywanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, ale odpowiedzialnego za wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Dla pracodawcy oznacza to zwolnienie z obowiązku zatrudniania osób uprawnionych do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (posiadających specjalistyczne wykształcenie – średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej). Za ewakuację i ochronę przeciwpożarową w zakładzie pracy może odpowiadać każdy pracownik, bez specjalistycznych uprawnień.

Działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. Liczba pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń.

WSKAZÓWKA!

Pracodawca konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładzie w tym m.in. wyznaczanie pracowników do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Wystarczy, że wyznaczeni do tego celu pracownicy ukończą szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2372 ustawy – Kodeks pracy), w którym w ramowych programach szkolenia uwzględniona jest także problematyka ochrony przeciwpożarowej. Najwłaściwsze będzie jednak skierowanie pracownika na specjalne szkolenie z zakresu zwalczania pożarów oraz prowadzenia ewakuacji, ponieważ program szkolenia okresowego może nie uwzględniać wszystkich zagadnień, których poznanie jest konieczne do sprawnego przeprowadzenia ewakuacji.

W przypadku zatrudniania przez pracodawcę wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych powyższe działania może wykonywać sam pracodawca.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2091 § 1, art. 23711a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK