| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Środki ochrony indywidualnej - definicja

Środki ochrony indywidualnej - definicja

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pra­cownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywi­dualnej zabezpieczające przed działaniem niebez­piecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz infor­mować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Definicja podstawowa

Zabezpieczenie przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

W prawie pracy

Przez środki ochrony indywidualnej należy rozu­mieć środki noszone bądź trzymane przez pra­cownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń. Powinny być stosowane w sytuacjach, gdy nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpo­wiedniej organizacji pracy.

Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każ­dego pracownika kartę ewidencyjną przydziału środków ochrony indywidualnej. W ewidencji tej niezbędne jest wykazywanie wszystkich elemen­tów środków ochrony, które zostały wydane pra­cownikowi, datę ich wydania oraz podpis pracow­nika potwierdzający ich odbiór. Karty te muszą być tworzone odrębnie dla każdego pracownika. Nie może to być lista z danego dnia, w którym pracodawca wydał środki ochrony indywidualnej całej załodze.

Dla środków ochrony indywidualnej (hełm ochron­ny, rękawice, okulary, półmaski ochronne itd.) nie należy ustalać okresu ich używalności. Środki te zawsze są wydawane pracownikom „do zuży­cia", które może nastąpić zarówno w dniu wyda­nia takiego środka, jak i po kilku latach. Potwierdzenie wydania pracownikom środków ochrony indywidualnej jest dla pracodawcy nie­zwykle ważne. Pracownik nie może być dopusz­czony do pracy bez stosowania ustalonych dla jego stanowiska środków ochrony indywidual­nej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK