| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Co powinna zawierać instrukcja użytkowania środków ochrony indywidualnej

Co powinna zawierać instrukcja użytkowania środków ochrony indywidualnej

Stosujemy w naszym zakładzie różne środki ochrony indywidualnej. Niektóre z nich są dość skomplikowane. Kto powinien stworzyć instrukcję obsługi takich środków i co powinna ona zawierać?

Ochrona przed zagrożeniami dla życia lub zdrowia

W przypadku instrukcji dotyczącej złożonych środków ochrony indywidualnej, które mają chronić przed zagrożeniem życia lub zagrożeniami, które mogą powodować ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie ciała lub utratę zdrowia, w tym zmiany chorobowe, których skutków według producenta użytkownik nie jest w stanie stwierdzić w odpowiednim czasie, powinna zawierać jeszcze dodatkowe informacje.

Są to w szczególności:

  • dane przeznaczone do wykorzystania wyłącznie przez kompetentne i przeszkolone osoby, które posiadają kwalifikacje do ich właściwej interpretacji i zapewnią bezpieczne stosowanie tych środków przez użytkownika,
  • opis sposobu sprawdzania, czy środki ochrony indywidualnej zostały prawidłowo wyregulowane i czy właściwie funkcjonują podczas używania.

Ochrona przed upadkiem

W przypadku środków chroniących przed upadkiem z wysokości instrukcja powinna dodatkowo zawierać informacje o:

1) wymaganiach dotyczących punktu kotwiczenia i minimalnej wolnej przestrzeni znajdującej się poniżej użytkownika,

2) właściwym sposobie zakładania uprzęży i przyłączania podsystemu łącząco-amortyzującego do punktu kotwiczenia.

Praca w niskiej temperaturze

W instrukcji dołączanej do każdego egzemplarza środków ochrony indywidualnej, przeznaczonych do krótkotrwałego używania w środowiskach o niskiej temperaturze, producent zamieszcza informacje dotyczące maksymalnego dopuszczalnego narażenia użytkownika na zimno przenikające przez dany środek ochrony indywidualnej.

Ochrona układu oddechowego

Środki ochrony indywidualnej, przeznaczone do ochrony układu oddechowego, powinny umożliwiać dostarczenie użytkownikowi tych środków powietrza nadającego się do oddychania, gdy znajduje się on w zanieczyszczonej atmosferze lub w atmosferze o niedostatecznej zawartości tlenu.

Środki te powinny być oznaczone znakiem identyfikacyjnym producenta oraz informacją o szczegółowych charakterystykach sprzętu. Informacja wraz z instrukcją powinny umożliwiać przeszkolonemu i wykwalifikowanemu użytkownikowi tych środków prawidłowe ich stosowanie.

W instrukcji dołączonej do sprzętu oczyszczającego producent powinien zamieścić informacje o maksymalnym okresie składowania sprzętu nowego i przechowywaniu w oryginalnych opakowaniach.

Kontakt skóry i oczy z substancjami niebezpiecznymi

W instrukcji dołączonej do środków, które mają zapobiegać kontaktowi ciała (szczególnie skóry i oczu) z substancjami niebezpiecznymi lub czynnikami zakaźnymi, producent zamieszcza objaśnienia:

  • użytych oznaczeń substancji,
  • szczegółowy opis badań oraz
  • wszelkie informacje niezbędne do określenia maksymalnego dopuszczalnego okresu używania takich środków w różnych przewidywanych warunkach.

Podstawa prawna:

  • § 9, § 11 ust. 2, § 13 ust. 1, § 25 ust. 7, § 30 ust. 5-6, § 31 ust. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (DzU z 2005 r. nr 259, poz. 2173).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK