| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Kiedy magazynier może dodatkowo wykonywać prace właściwe dla elektryka

Kiedy magazynier może dodatkowo wykonywać prace właściwe dla elektryka

Zatrudniamy na pełny etat pracownika na stanowisku magazyniera. Posiada on również uprawnienia elektryka. Sporadycznie zdarza się, że magazynier naprawia instalację elektryczną lub urządzenie elektryczne. Magazynier ma zakres obowiązków na piśmie, który dotyczy wyłącznie prac magazyniera. Nie chce on, aby dopisywać mu jeszcze obowiązki elektryka, ponieważ dodatkowe czynności wykonuje rzadko i robi to z własnej woli. Czy magazynier może wykonywać czynności elektryka i czy przedstawiona sytuacja nie koliduje z prawem pracy?

Nie powinni Państwo polecać magazynierowi prac elektryka. Takie prace wykraczają poza rodzaj pracy magazyniera. Magazynier będzie mógł pracować w charakterze elektryka pod warunkiem, że zostanie zmienione jego stanowisko pracy (np. rozszerzone zostanie o stanowisko elektryka) oraz przejdzie on szkolenie bhp i badania lekarskie na stanowisku elektryka. Szczegóły w uzasadnieniu.

W omawianej sytuacji powinni Państwo przede wszystkim upewnić się, czy posiadane przez pracownika uprawnienia elektryka są ważne. Same uprawnienia pracownika nie są jednak wystarczające, aby mógł on wykonywać pracę elektryka. Pracodawca nie może bowiem nakazać pracownikowi wykonywania prac, które wykraczają poza umówiony rodzaj pracy, określony w umowie o pracę.

Aby pracownik mógł wykonywać inne prace niż wynikające z rodzaju jego pracy, trzeba zmienić mu umowę o pracę w zakresie rodzaju pracy. Można to uczynić za zgodą pracownika w drodze porozumienia stron albo stosując wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy.

Jeżeli pracodawca bez zgody pracownika poleci mu pracę, która wykracza poza ustalony w umowie rodzaj pracy, pracownik ma prawo odmówić jej wykonania. Pracownik jest zobowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2012 r. (II PK 216/11), poleceniem pracodawcy nie można zmieniać rodzaju umówionej pracy.

Zagrożenia (–)

Nie można polecić pracownikowi pracy, która wykracza poza rodzaj wykonywanej przez niego pracy.

Mimo że Państwa pracownik czynności związane z pracą elektryka ma wykonywać rzadko, to i tak powinni Państwo skierować tego pracownika do lekarza medycyny pracy, aby wykonał profilaktyczne badania lekarskie dopuszczające go do wykonywania pracy elektryka. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 Kodeksu pracy). Zatem Państwa pracownik bez ważnych badań lekarskich na stanowisku elektryka nie może wykonywać takiej pracy nawet przez jeden dzień.

Pracodawca nie może również dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie tylko nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, ale także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 1 Kodeksu pracy). Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk (§ 11 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »