| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy mundur może zastąpić odzież roboczą

Czy mundur może zastąpić odzież roboczą

Czy przydzielanie pracownikom sortów mundurowych zwalnia pracodawcę z ustalenia i wydawania pracownikom – odpowiednio do zajmowanego stanowiska pracy – odzieży roboczej? Czy odzież robocza może spełniać rolę odzieży identyfikacyjnej? Co to jest odzież rotacyjna i jak ją stosować w firmie?

Wyposażenie pracowników w składniki umundurowania z reguły nie zwalnia pracodawcy z obowiązku dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, chyba że w myśl zakładowych regulacji niektóre składniki umundurowania wydawane określonym grupom pracowników spełniają funkcje odzieży i obuwia roboczego.

Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo jest to niezbędne ze względu na wymagania techniczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odzież i obuwie robocze – z zaznaczeniem okresu używalności – są przydzielane według zasad określonych np. w tabelach należności stanowiących załącznik do regulaminu pracy, układu zbiorowego pracy i wydawane poszczególnym pracownikom do osobistego użytku.

Mundur a odzież robocza

Umundurowanie jest specyficznym rodzajem odzieży. Zwykle jest to ubiór umożliwiający identyfikację przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywanie określonych funkcji albo służby.

Wyposażenie pracowników w składniki umundurowania z reguły nie zwalnia pracodawcy z obowiązku dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, chyba że w myśl zakładowych regulacji niektóre składniki umundurowania wydawane określonym grupom pracowników spełniają funkcje odzieży i obuwia roboczego.

Nie ma przeszkód, aby wydawane pracownikom odzież robocza, składniki mundurowania zawierały elementy identyfikacyjne np. logo firmy, napisy, a także poprzez zróżnicowanie elementów składowych, fasonu, koloru umożliwiały identyfikację użytkowników odzieży jako pracowników określonego zakładu lub jego części.

Odzież rotacyjna

W przepisach prawa pracy nie występuje pojęcie „odzież rotacyjna”. Powstaje zatem pytanie, czy i ewentualnie w jakich warunkach te same składniki odzieży roboczej lub ochronnej mogą być użytkowana przez wielu pracowników? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie może być jednoznaczna.

Kryteria zróżnicowania mogą wynikać z konieczności uwzględnienia w szczególności:

  • rodzaju odzieży ochronnej lub roboczej (np. odzież wierzchnia, bielizna, nakrycie głowy),
  • konieczności zachowania wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

Nie bez znaczenia jest potrzeba zachowania elementarnych wymogów cywilizacyjnych.

W piśmiennictwie jest zgodnie akceptowany pogląd, iż użytkowanie odzieży roboczej i obuwia roboczego w zasadzie nie może być rotacyjne. Nie można jednak wykluczyć dopuszczenia nielicznych odstępstw dotyczących w szczególności przypadków, gdy odzież robocza jest jednocześnie odzieżą ochronną np. w odniesieniu do odzieży roboczej fachowych pracowników medycznych dyscyplin zabiegowych zatrudnionych w oddziałach zabiegowych zakładów służby zdrowia, odzieży ochronnej używanej przez pracowników narażonych na działanie promieniowania zatrudnionych np. w pracowniach diagnostyki roentgenowskiej.

W działalności pracodawcy nie można wykluczyć konieczności wyposażenia osób wizytujących zakład w odzież roboczą/ochronną np. fartuch, kombinezon, pelerynę, kask. Odzież wydawana w takich okolicznościach może mieć charakter rotacyjny pod warunkiem, że po każdorazowym jej użyciu będzie wyprana i/lub odpowiednio zdezynfekowana.

Pracownik jest wyłącznie użytkownikiem wydanej mu odzieży roboczej i obuwia roboczego, umundurowania środków ochrony indywidualnej; właścicielem jest pracodawca.

Podstawa prawna:

  • art. 104 § 1 pkt 1, art. 2377, art. 23711a Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK