| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Zakup środków ochrony indywidualnej obowiązkiem pracodawcy

Zakup środków ochrony indywidualnej obowiązkiem pracodawcy

Lekarz medycyny pracy zalecił pracę w ochronnikach hałasu pracownicy zatrudnionej na „zmywaku” w gastronomii hotelowej. Według pomiarów środowiska hałas nie przekracza normy na stanowisku pracy. Do kogo należy obowiązek zakupu ochronników i na jakiej podstawie prawnej?

Obowiązek zakupu środków ochrony indywidualnej w postaci ochronników hałasu należy do pracodawcy. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami (art. 2376 § 1 k.p.).

Kodeks pracy nakłada na osobę kierującą pracownikami m.in. obowiązek zapewnienia wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami (art. 212 pkt 6 k.p.). Należyte wykonanie tego obowiązku zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W Kodeksie pracy nie ma jednak definicji takiej osoby. Przyjmuje się jednak, że są to osoby na stanowiskach samodzielnych, kierownicy działów, wydziałów. Osoby te w ramach swoich obowiązków muszą kierować pracownikami.

Lekarz medycyny pracy orzeka, czy pracownik może pracować na określonym stanowisku pracy na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, występujących na stanowisku pracy.

Oceny zagrożeń lekarz dokonuje na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowiskach pracy (§ 3 rozporządzenia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy; DzU nr 69, poz. 332 ze zm.).

Skoro więc lekarz medycyny pracy na podstawie przeprowadzonych badań profilaktycznych zalecił pracownicy pracę w ochronnikach hałasu, to pracodawca powinien to zalecenie wykonać. Jeżeli pracodawca nie wywiąże się z tego obowiązku, pracownica nie powinna wykonywać pracy. Nie oznacza to jednak pozbawienia pracownicy prawa do wynagrodzenia. W takiej sytuacji można przyjąć, że pracownica była gotowa do jej świadczenia, a przestój w pracy nastąpił z winy pracodawcy. Dlatego pracownicy będzie przysługiwało roszczenie o wynagrodzenie za czas przestoju na podstawie art. 81 k.p.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK