| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Jesteśmy zakładem produkcji spożywczej. Wydajemy pracownikom odzież ochronną (fartuchy i czepki) raz na 4 miesiące (tyle trwa okres ich używalności i taki zapis znajduje się w naszym regulaminie pracy). Jednak niektórzy pracownicy odchodzą z pracy przed upływem tego okresu i część z nich nie zwraca otrzymanej odzieży. Czy możemy obciążyć te osoby kosztami odzieży? Jeżeli tak, to jak ustalić ich wysokość i jak wyegzekwować ich zwrot od byłych pracowników?

Mogą Państwo obciążyć pracowników kosztami odzieży roboczej, ale przy uwzględnieniu stopnia jej zużycia. Muszą jednak Państwo pamiętać, że potrącenie z wynagrodzenia tak ustalonych kosztów nierozliczonej odzieży może odbyć się tylko na podstawie pisemnej zgody pracownika. W razie braku takiej zgody mogą Państwo ubiegać się o zwrot tych kosztów przed sądem. Aby jednak takie roszczenie było skuteczne, muszą Państwo wykazać, że odzież ochronna została przekazana pracownikom w prawidłowy sposób.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W ramach tej ochrony mieści się dostarczenie pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informowanie pracownika o sposobach posługiwania się tymi środkami (art. 2376 § 1 Kodeksu pracy). Zatrudniający ma także obowiązek wyposażyć pracownika w odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, a także stanowiska pracy, które wymagają ich stosowania. Ponadto ustala przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego. Okresy używalności poszczególnych części odzieży roboczej powinny określać tabele norm przydziału odzieży opracowane przez pracodawcę i podane do wiadomości pracowników.

WAŻNE!

Okresy używalności poszczególnych części odzieży roboczej powinny określać tabele norm przydziału odzieży opracowane przez pracodawcę i podane do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w zakładzie pracy.

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy. W związku z tym w jego interesie jest określenie zasad rozliczania się pracowników z przekazanej im odzieży roboczej, w szczególności w przypadku rozwiązania z nimi stosunku pracy. Powyższe kwestie pracodawca powinien uregulować w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, jeśli jest zobligowany do jego utworzenia, albo w zarządzeniu, jeżeli nie posiada tych aktów wewnątrzzakładowych.

Na tej podstawie zatrudniający ma prawo domagać się od pracownika zwrotu stroju roboczego czy obuwia. W przypadku gdy nie uległy one całkowitemu zużyciu czy zniszczeniu, a pracownik odchodzi z pracy przed upływem okresu użytkowania przewidzianego dla danej części odzieży ochronnej, mogą być jeszcze wykorzystane przez innych pracowników, po uprzednim ich przygotowaniu, tj. wypraniu, odkażeniu itp. W takiej sytuacji pracodawca nie może żądać od pracownika zwrotu nowej odzieży lub jej równowartości pieniężnej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »