| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Jesteśmy zakładem produkcji spożywczej. Wydajemy pracownikom odzież ochronną (fartuchy i czepki) raz na 4 miesiące (tyle trwa okres ich używalności i taki zapis znajduje się w naszym regulaminie pracy). Jednak niektórzy pracownicy odchodzą z pracy przed upływem tego okresu i część z nich nie zwraca otrzymanej odzieży. Czy możemy obciążyć te osoby kosztami odzieży? Jeżeli tak, to jak ustalić ich wysokość i jak wyegzekwować ich zwrot od byłych pracowników?

Roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika z tytułu niewyliczenia się lub niezwrócenia powierzonego mienia ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia (art. 291 § 2 Kodeksu pracy)

PRZYKŁAD

W szkole podstawowej na stanowiskach kucharki i pomocy kuchennej przysługuje na podstawie zapisów w regulaminie pracy odzież ochronna (z okresami jej użytkowania):

@RY1@i65/2011/012/i65.2011.012.000.0034.001.jpg@RY2@

Jedna z kucharek nawiązała stosunek pracy 1 kwietnia 2011 r. i w tym samym dniu otrzymała komplet odzieży ochronnej (fartuch, czepek i obuwie). Po 2 miesiącach pracy (31 maja br.) rozwiązała umowę za porozumieniem stron i nie zwróciła przydzielonej odzieży. Zgodziła się jednak na potrącenie wartości niezużytej odzieży z ostatniego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca wycenił wartość niezamortyzowanej odzieży w następujący sposób:

na podstawie faktury zakupu obliczył całkowity koszt odzieży, który wyniósł odpowiednio:

– fartuch – 20 zł,

– czepek – 6 zł,

– obuwie – 24 zł,

ustalił okres, jaki pozostał do końca okresu użytkowania, tj.:

– fartuch – 2 miesiące (4 miesiące – 2 miesiące),

– czepek – 4 miesiące (6 miesięcy – 2 miesiące),

– obuwie – 10 miesięcy (12 miesięcy – 2 miesiące).

Wartość niezamortyzowanej odzieży wyniosła odpowiednio:

fartuch – 10 zł (2/4 x 20 zł),

czepek – 4 zł (4/6 x 6 zł),

obuwie – 20 zł (10/12 x 24 zł).

Łączna wartość niezużytej odzieży do potrącenia z wynagrodzenia pracownika wynosi 34 zł.

Podstawa prawna

  • art. 1041 § 1 pkt 1, art. 124, art. 2376–2378, art. 291 § 2 Kodeksu pracy,
  • § 8 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK