| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Jesteśmy zakładem produkcji spożywczej. Wydajemy pracownikom odzież ochronną (fartuchy i czepki) raz na 4 miesiące (tyle trwa okres ich używalności i taki zapis znajduje się w naszym regulaminie pracy). Jednak niektórzy pracownicy odchodzą z pracy przed upływem tego okresu i część z nich nie zwraca otrzymanej odzieży. Czy możemy obciążyć te osoby kosztami odzieży? Jeżeli tak, to jak ustalić ich wysokość i jak wyegzekwować ich zwrot od byłych pracowników?

Pracodawca może również odstąpić od żądania zwrotu zużytej odzieży i/lub obuwia roboczego. Jeśli, zgodnie z przewidzianymi normami zużycia, odzież robocza uległa już całkowitemu zamortyzowaniu, wówczas nie nadaje się do dalszego użytkowania. Istnieje bowiem zagrożenie, że taka odzież utraciła swój ochronny charakter oraz właściwości i może już nie zapewniać bezpieczeństwa pracownikowi. W takiej sytuacji pracodawca również nie może domagać się od pracownika zwrotu równowartości pieniężnej odzieży ze względu na jej całkowite zużycie.

Pracownik w chwili rozwiązania umowy o pracę powinien jednak oddać pracodawcy przydzieloną mu odzież i/lub obuwie robocze w stanie po używaniu albo zwrócić pracodawcy ich równowartość pieniężną pomniejszoną o wartość zużycia.

Ponieważ zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik ponosi odpowiedzialność za powierzone mienie, w tym za odzież i obuwie robocze, odpowiada również w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu (art. 124 § 2 Kodeksu pracy).

Aby możliwe było ustalenie tej odpowiedzialności, wystarczy łączne zaistnienie dwóch przesłanek:

  • prawidłowe przekazanie mienia i
  • wystąpienie szkody po stronie pracodawcy.

O prawidłowym przekazaniu mienia można mówić wtedy, gdy pracodawca prowadzi dokumentację związaną z wydaniem pracownikowi m.in. odzieży i obuwia roboczego. Pracodawca ma obowiązek założyć i prowadzić odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. W karcie należy udokumentować fakt przekazania pracownikowi tych rzeczy ze wskazaniem daty ich wydania oraz ich odbioru przez pracownika (potwierdzonego podpisem na karcie). Szkodą po stronie pracodawcy będzie w tym przypadku nierozliczenie się pracownika z pobranej odzieży i obuwia ochronnego.

Pracodawca może ubiegać się o dobrowolny zwrot kosztów nierozliczonych odzieży i obuwia od pracowników, którzy rozwiązali stosunek pracy i nie pobrali jeszcze ostatniego wynagrodzenia. Nie wolno mu jednak potrącić tych kosztów bez pisemnej zgody pracownika. Zgoda na potrącenie powinna w swojej treści zawierać konkretną, oznaczoną należność, np. zwrot kosztów niewykorzystanej odzieży i obuwia roboczego oraz jej wysokość. Od byłych i aktualnie zatrudnionych pracowników, którzy nie rozliczyli się z przydzielonej odzieży roboczej i obuwia, mogą Państwo dochodzić naprawienia szkody przed sądem pracy. W takim przypadku należy jednak mieć na uwadze zasadę przewagi korzyści nad kosztami wynikającymi z prowadzenia takiej sprawy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »