| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Jesteśmy zakładem produkcji spożywczej. Wydajemy pracownikom odzież ochronną (fartuchy i czepki) raz na 4 miesiące (tyle trwa okres ich używalności i taki zapis znajduje się w naszym regulaminie pracy). Jednak niektórzy pracownicy odchodzą z pracy przed upływem tego okresu i część z nich nie zwraca otrzymanej odzieży. Czy możemy obciążyć te osoby kosztami odzieży? Jeżeli tak, to jak ustalić ich wysokość i jak wyegzekwować ich zwrot od byłych pracowników?

Pracodawca może również odstąpić od żądania zwrotu zużytej odzieży i/lub obuwia roboczego. Jeśli, zgodnie z przewidzianymi normami zużycia, odzież robocza uległa już całkowitemu zamortyzowaniu, wówczas nie nadaje się do dalszego użytkowania. Istnieje bowiem zagrożenie, że taka odzież utraciła swój ochronny charakter oraz właściwości i może już nie zapewniać bezpieczeństwa pracownikowi. W takiej sytuacji pracodawca również nie może domagać się od pracownika zwrotu równowartości pieniężnej odzieży ze względu na jej całkowite zużycie.

Pracownik w chwili rozwiązania umowy o pracę powinien jednak oddać pracodawcy przydzieloną mu odzież i/lub obuwie robocze w stanie po używaniu albo zwrócić pracodawcy ich równowartość pieniężną pomniejszoną o wartość zużycia.

Ponieważ zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik ponosi odpowiedzialność za powierzone mienie, w tym za odzież i obuwie robocze, odpowiada również w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu (art. 124 § 2 Kodeksu pracy).

Aby możliwe było ustalenie tej odpowiedzialności, wystarczy łączne zaistnienie dwóch przesłanek:

  • prawidłowe przekazanie mienia i
  • wystąpienie szkody po stronie pracodawcy.

O prawidłowym przekazaniu mienia można mówić wtedy, gdy pracodawca prowadzi dokumentację związaną z wydaniem pracownikowi m.in. odzieży i obuwia roboczego. Pracodawca ma obowiązek założyć i prowadzić odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. W karcie należy udokumentować fakt przekazania pracownikowi tych rzeczy ze wskazaniem daty ich wydania oraz ich odbioru przez pracownika (potwierdzonego podpisem na karcie). Szkodą po stronie pracodawcy będzie w tym przypadku nierozliczenie się pracownika z pobranej odzieży i obuwia ochronnego.

Pracodawca może ubiegać się o dobrowolny zwrot kosztów nierozliczonych odzieży i obuwia od pracowników, którzy rozwiązali stosunek pracy i nie pobrali jeszcze ostatniego wynagrodzenia. Nie wolno mu jednak potrącić tych kosztów bez pisemnej zgody pracownika. Zgoda na potrącenie powinna w swojej treści zawierać konkretną, oznaczoną należność, np. zwrot kosztów niewykorzystanej odzieży i obuwia roboczego oraz jej wysokość. Od byłych i aktualnie zatrudnionych pracowników, którzy nie rozliczyli się z przydzielonej odzieży roboczej i obuwia, mogą Państwo dochodzić naprawienia szkody przed sądem pracy. W takim przypadku należy jednak mieć na uwadze zasadę przewagi korzyści nad kosztami wynikającymi z prowadzenia takiej sprawy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »