| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Prace zimowe - obowiązki pracodawcy

Prace zimowe - obowiązki pracodawcy

Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury.

Jeśli prace prowadzone są bezpośrednio na dachu, bezwzględne jest stosowanie środków ochrony osobistej w postaci kasków ochronnych oraz szelek z linką asekuracyjną. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo pracowników powinna dokładnie ustalić i sprawdzić punkty, do których można umocować linkę asekuracyjną.

Prace na dachu można prowadzić również z wykorzystaniem narzędzi mechanicznych, takich jak odśnieżarki. Warto pamiętać, że urządzenia te można eksploatować po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją użytkowania, przy przestrzeganiu wszystkich zawartych w niej zaleceń i ustaleń. Podczas korzystania przez pracowników z odśnieżarek należy zwrócić też uwagę na właściwe zabezpieczenie ich przed przypadkowym upadkiem z dachu. Ważne jest także sprawdzenie, czy transport odśnieżarki na dach oraz wejście na dach są bezpieczne.

Na dach należy wchodzić wyłącznie przez przeznaczone do tego celu wyjścia i włazy. Transport narzędzi na dach powinien być prowadzony za pomocą sprzętu gwarantującego całkowite bezpieczeństwo zarówno dla pracowników, jak i dla osób postronnych.

Przed przystąpieniem do prac na dachu należy poznać obiekt i zlokalizować wszystkie elementy niebezpieczne, np. ukryte pod śniegiem świetliki, przewody odgromowe i inne.

Przy odśnieżaniu dachu bardzo ważne jest również właściwe zabezpieczenie miejsca zrzucania śniegu i sopli na ziemię. Nie wystarczy wygrodzenie terenu taśmą ostrzegawczą, barierkami i tablicami ostrzegawczymi. Zabezpieczenie terenu wymaga wyznaczenia kilku pracowników, którzy będą pilnować, czy na teren, gdzie będzie zrzucany śnieg, nikt nie wchodzi. Niezbędne jest także zapewnienie bezpośredniej komunikacji pomiędzy osobami pracującymi na dachu a pracownikami zabezpieczającymi teren. Pomocne mogą być radiotelefony, gdyż nawiązanie łączności przez telefon komórkowy w sytuacjach awaryjnych może trwać zbyt długo.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK