| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Ochrona pracowników w czasie zimy

Ochrona pracowników w czasie zimy

Kodeks pracy nie określa wprost, jakie szczególne warunki pracy należy zapewnić pracownikom w okresie zimy. Z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy wynika jednak, że ochrona przed chłodem, opadami atmosferycznymi czy zawiejami należy do obowiązków pracodawcy, a zasady tej ochrony zależą od tego, gdzie i jakiego rodzaju pracę wykonują osoby przez niego zatrudnione. W niektórych przypadkach wystarczy tylko zapewnić odpowiednie ogrzewanie, w innych specjalną odzież, a niekiedy trzeba przerwać pracę.

Ciepła odzież

Praca w niekorzystnych warunkach atmosferycznych wymaga także od pracodawców zapewnienia pracownikom indywidualnej ochrony i w konsekwencji wyposażenia pracowników w odpowiednią odzież. W przypadku zimna, które jest termicznym zagrożeniem, środki powinny zapewniać ochronę twarzy, uszu, dróg oddechowych, dłoni, stóp i skóry. Pracownikom wykonującym pracę na zewnątrz pomieszczeń w narażeniu na deszcz, śnieg, chłód czy działanie niskiej temperatury, pracodawca powinien zapewnić nie tylko wierzchnie okrycia (np. kurtki), bluzy i odpowiednie nakrycia głowy, ale także rękawice, skarpety czy obuwie. Należy pamiętać, że odmrożenia spowodowane działaniem niskich temperatur otoczenia prowadzą do chorób zawodowych. Zapobieganie im jest obowiązkiem pracodawcy.

Wstrzymanie prac

Niekiedy z uwagi na szczególnie trudne warunki atmosferyczne trzeba po prostu przerwać pracę. Zasadą jest, że jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, ma on prawo powstrzymać się od jej wykonywania – wynika z kodeksu pracy. Taką sytuację można sobie wyobrazić także w związku z zimą i to nawet przy wykonywaniu pracy w biurze – np. gdy śnieg i trzaskający mróz wdzierają się do pokoju przez wybitą szybę. Opuszczenie tego miejsca przez pracowników i przerwa w pracy są w takich warunkach uzasadnione. Rozporządzenia branżowe określają konkretnie, kiedy przerwanie pracy jest uzasadnione, a nawet wskazane. Przy temperaturze powietrza poniżej minus 15 °C nie można np. prowadzić prac przy sieci trakcyjnej. Jej wykonywanie jest dopuszczalne jedynie, gdy służy usunięciu awarii (rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej – Dz.U. nr 37, poz. 341; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 219, poz. 1866). W przypadku nagłego pogorszenia warunków atmosferycznych należy też np. przerwać prace podwodne z udziałem nurków. Tylko dla ratowania życia ludzkiego kierownik ekipy może zdecydować o rozpoczęciu lub kontynuowaniu prac podwodnych (pod lodem lub przy dużym zalodzeniu powierzchni wody krą lodową) przy temperaturze powietrza niższej niż minus 10 °C, (ustawa z 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych – Dz.U. nr 199, poz. 1936; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 180, poz. 1112).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK