| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Na jakie normy dotyczące oświetlenia stanowisk pracy należy powoływać się podczas pomiarów oświetlenia?

Na jakie normy dotyczące oświetlenia stanowisk pracy należy powoływać się podczas pomiarów oświetlenia?

Pracodawca zakupił miernik do pomiaru natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Zamierza we własnym zakresie przeprowadzić pomiary na stanowiskach pracy w biurze. Jakie powinien zastosować normy do oceny parametrów oświetlenia?

Do określania parametrów oświetlenia wewnątrz pomieszczeń pracy oraz obiektów należy wykorzystywać postanowienia normy PN-EN 12464-1:2004.

UZASADNIENIE

Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne (ustawa o normalizacji z 12 września 2002 r., DzU nr 169, poz. 1386 ze zm.). Przepisy te, mimo że obowiązują od 2003 r., w przypadku potrzeby użycia postanowień norm w prawie pracy nadal budzą wiele wątpliwości. Pomimo przyjętej zasady dobrowolności stosowania norm krajowych ustawodawca postanowił także, że Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych. Fakt powołania się na normę oznacza, że postanowienia tej normy powinny być stosowane na równi z innymi postanowieniami aktu prawnego. Sposoby powołania się w aktach prawnych na normy mogą być różne pod względem dokładności, tj.: może być powołanie ogólne lub powołanie z podaniem pełnej lub częściowej identyfikacji normy (np. numeru lub tytułu normy).

Oba sposoby powoływania się na normy w prawie pracy występują w przepisach przy określaniu parametrów oświetlenia w zakładach pracy.

Powołanie ogólne

W jednym z podstawowych przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy ustawodawca określił, że: „We wszystkich miejscach na terenie zakładu pracy, w których mogą przebywać pracownicy, pracodawca jest obowiązany zapewnić oświetlenie elektryczne w porze nocnej lub jeżeli oświetlenie dzienne jest niewystarczające. Wymagania dotyczące oświetlenia określają Polskie Normy” (§ 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

Dotychczas służby utrzymania ruchu oraz bezpieczeństwa i higieny pracy odnosiły wynik pomiarów do wartości określonych w normie PN-E-02033:1984 „Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym”. Aktualnie norma ta została uchylona przez Polski Komitet Normalizacyjny.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »