| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Na jakie normy dotyczące oświetlenia stanowisk pracy należy powoływać się podczas pomiarów oświetlenia?

Na jakie normy dotyczące oświetlenia stanowisk pracy należy powoływać się podczas pomiarów oświetlenia?

Pracodawca zakupił miernik do pomiaru natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Zamierza we własnym zakresie przeprowadzić pomiary na stanowiskach pracy w biurze. Jakie powinien zastosować normy do oceny parametrów oświetlenia?

„W niniejszej normie (EN) nie określono wymagań oświetleniowych dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia podczas pracy. Celem opracowania normy nie jest wdrożenie art. 137 Traktatu WE, tj. traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Wymagania bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia w tym zakresie zawarte są w dyrektywie ramowej nr 89/391/EWG oraz w dyrektywie nr 2006/25/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 kwietnia 2006 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (sztucznym promieniowaniem optycznym) (dziewiętnasta szczegółowa dyrektywa), w krajowym prawie państw członkowskich wdrażających te dyrektywy lub w innych krajowych aktach prawnych”.

Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze jeden problem: oświetlenie zewnętrznych miejsc pracy. Do oceny oświetlenia zewnętrznych miejsc pracy można wykorzystać normę PN-EN 12464-2:2008 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz”. Wymieniona norma podaje wymagania oświetleniowe dla różnych stref, zadań i czynności, np. dla: ogólnych stref ruchu w miejscach pracy na zewnątrz, placów budów, gospodarstw rolnych, terenów przemysłowych i placów magazynowych, stanowisk pracy w różnych gałęziach przemysłu.

Norma ta nie znalazła się w załączniku nr 1 do wymienionego wyżej rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Oznacza to, że nie ma obowiązku jej stosowania. W jej treści znalazły się także postanowienia podobne do wymienionych powyżej dotyczące normy PN-EN 12464-1:2004 ograniczające ich zastosowanie do ocen bezpieczeństwa i higieny pracy oraz do wymienionego § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Obie normy, tj. PN-EN 12464-1:2004 oraz PN-EN 12464-2:2008, przy wymienionych powyżej przeciwwskazaniach są wykorzystywane przy wykonywaniu pomiarów oświetlenia w pomieszczeniach pracy oraz na zewnątrz, np. na placach budów, na terenach magazynowych, przy maszynach i urządzeniach produkcyjnych ulokowanych na zewnątrz pomieszczeń.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.),
  • Norma PN-EN 12464-1:2004 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”,
  • Norma PN-EN 12464-2:2008 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz”.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »