| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu?

W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu?

W zakładzie pracy wprowadzono nową technologię wytwarzania wiążącą się z dużym natężeniem hałasu. Przez kogo i w jaki sposób powinny być przeprowadzone pomiary natężenia hałasu na poszczególnych stanowiskach?

Czynności pomiarowe

Podczas czynności pomiarowych należy zwracać uwagę na następujące rzeczy:

  • drzwi i okna w pomieszczeniu, gdzie znajduje się badane stanowisko pracy, powinny być zamknięte;
  • mikrofon powinien być umieszczony w położeniu, w którym znajduje się głowa pracownika, gdy obecność pracownika podczas pomiaru nie jest wymagana. Natomiast w pozostałych przypadkach, gdy obecność pracownika podczas pomiarów jest wymagana, mikrofon powinien być umieszczony w odległości od 0,1 do 0,4 m od ucha pracownika po stronie ucha narażonego na wyższe wartości hałasu (co wynika z badań orientacyjnych). Przy zastosowaniu strategii III mikrofon powinien być umieszczony na ramieniu lub na kołnierzyku, w kierunku, w którym zwrócona jest twarz pracownika;
  • w badanym pomieszczeniu powinny pracować tylko niezbędne maszyny i urządzenia do wykonywania zadań produkcyjnych;
  • podczas pomiarów dozymetrycznych (strategia III) mikrofon i kabel mocuje się tak, aby wpływy mechaniczne lub przykrycie odzieżą nie dawały fałszywych wyników. Należy zadbać o to, by mocowanie dozymetru i mikrofonu nie zakłócało pracy, a przede wszystkim nie zagrażało bezpieczeństwu pracownika.

WSKAZÓWKA!

Jeżeli pomiary są przeprowadzane z zastosowaniem pierwszej strategii pomiarowej, należy objąć pomiarem różne wykonywane czynności. Na przykład, jeżeli będą przeprowadzane pomiary na stanowisku tokarz–frezer, który w ciągu zmiany pracuje 3 godziny przy tokarce i 2,5 godziny przy frezarce, a przez pozostały czas pracy przy wyłączonych urządzeniach sprawdza jakość wykonanych detali, to pomiarem powinny zostać objęte te dwa etapy. Bezcelowe jest mierzenie hałasu podczas kontroli jakości, jeżeli nie są tu stosowane żadne urządzenia emitujące hałas.

Końcowa ocena warunków pracy pod względem narażenia na hałas

Warto podkreślić, że poziom narażenia jest identyfikowany poprzez cztery składowe, dla których zostały określone wartości normatywne.

Częstotliwość wykonywania pomiarów jest uzależniona od uzyskanego poziomu otrzymanych wyników. Krotność wartości dopuszczalnej powinna być określona dla każdej wartości normatywnej i częstotliwość wykonywania pomiarów uzależniona od najwyższego wskaźnika.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 73 poz. 645 ze zm.),
  • Norma PN-EN ISO 9612:2009 „Akustyka – Wyznaczanie zawodowej ekspozycji na hałas – Metoda techniczna ze wskazaniem zakresu normy”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK