| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu?

W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu?

W zakładzie pracy wprowadzono nową technologię wytwarzania wiążącą się z dużym natężeniem hałasu. Przez kogo i w jaki sposób powinny być przeprowadzone pomiary natężenia hałasu na poszczególnych stanowiskach?

Wykonywanie pomiarów

Należy wyróżnić kilka etapów pomiarów. Najpierw dokonywana jest wstępna analiza warunków pracy (wywiad z przedstawicielem zleceniodawcy, pracownikiem), wstępna obserwacja wykonywanych prac. Następnie pomiar orientacyjny przy źródłach hałasu mający na celu uzyskanie początkowej informacji o emitowanym przez dane urządzenie hałasie.

WSKAZÓWKA!

Pomiar przeprowadza się w kilku punktach wokół badanego urządzenia, w miejscach wykonywania pracy w celu rozpoznania kierunkowości hałasu i dokonania wyboru odpowiedniego ułożenia mikrofonu.

Wnioski z pierwszego etapu są podstawą obrania odpowiedniej strategii pomiarowej.

Strategie wykonywania pomiarów hałasu

Aktualnie obowiązująca norma określa trzy strategie pomiarowe:

● strategia I – pomiary z podziałem na czynności

Metoda ta oparta jest na identyfikacji czynności i pomiarach w poszczególnych etapach pracy zróżnicowanych przedziałów narażenia na hałas. Metoda analogiczna do tak zwanych pomiarów stacjonarnych w poprzednim okresie wymagań normatywnych. Stosowana w większości przypadków, gdy są wykonywane proste lub pojedyncze czynności, pracownik wykonuje pracę w jednym lub kilku etapach (w znanych odcinkach czasu). Zalecana do stanowisk, gdzie liczba wykonywanych czynności jest niewielka. W każdym etapie pracy wykonywany jest pomiar parametrów badanych metodą próbkowania, a następnie zapamiętane przez miernik wyniki są podstawą przeliczeń narażenia dla całej zmiany. Bardzo ważny na tym etapie jest nie tylko sam poziom narażenia, ale także zmierzenie lub określenie czasu narażenia i trwania na poszczególnych etapach (czynności);

● strategia II – pomiary stanowiskowe

Metoda oparta na identyfikacji jednorodnych grup pracowników – stanowisk pracy. Przy wyborze tej strategii pomiar wykonywany jest dla jednorodnej grupy i obejmuje przypadkowo wybrane reprezentatywne punkty dla całej grupy, a pomiar w jednym punkcie jest przeprowadzany w czasie minimalnym 5 godzin. Zalecana na stanowiskach, gdzie jest wykonywanych wiele czynności o nieprzewidywalnym czasie trwania oraz na stanowiskach bez przydzielonych stałych zadań;

● strategia III – pomiary całodniowe

Metoda ta oparta jest na całodniowym pomiarze danej grupy pracowników lub co najmniej trzech seriach pomiarowych dla jednego pracownika. Pomiar ten jest zalecany wówczas, gdy pracownik podczas wykonywania pracy jest narażony na hałas emitowany przez różne źródła w różnych, trudnych do określenia odcinkach czasu, np. kierowca wózka widłowego poruszającego się po kilku halach produkcyjnych oraz po terenie otwartym. Wskazana dla tak zwanych ruchomych stanowisk pracy przy dużej liczbie czynności i złożonym charakterze wykonywanych prac.

W dodatku B norma podaje zalecane strategie pomiarowe w zależności od opisu stanowisk pracy.

Laboratorium badawcze stosuje strategie zgodnie z aktualnym zakresem akredytacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK