| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy przepisy dotyczące wymagań dla stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe dotyczą laptopów?

Czy przepisy dotyczące wymagań dla stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe dotyczą laptopów?

Pracodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach biurowych w agencji reklamowej. Część pracowników wyposażono w komputery stacjonarne, natomiast pozostali pracują na laptopach. Wszyscy pracownicy wykonują pracę przez 8 godzin dziennie. Niektórzy pracownicy otrzymali laptopy, gdyż okazjonalnie wyjeżdżają na spotkania z klientami, średnio 1–2 razy w miesiącu na 2–3 godziny. Czy pracodawca powinien dostosować wszystkie stanowiska do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy tylko stanowiska wyposażone w komputery stacjonarne podlegają obowiązkom wynikającym z tego przepisu?

Jednak należy pamiętać, że laptopy są przenośnymi systemami komputerowymi i ich konstrukcja nie spełnia wymagań pozwalających na zorganizowanie stacjonarnego stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii. Jeśli więc istnieje potrzeba stosowania laptopa na stanowisku stacjonarnym – to pracodawca powinien wyposażyć takie stanowisko w dodatkową standardową klawiaturę podłączoną do laptopa oraz, biorąc pod uwagę pozostałe wymagania ergonomii, w oddzielną myszkę.

Czynniki szkodliwe związane ze stanowiskiem pracy wyposażonym w komputer (bez względu na to, czy jest to urządzenie stacjonarne czy przenośne) są następujące:

  • Obciążenie narządu wzroku – objawia się przeważnie uczuciem pieczenia, chwilowym upośledzeniem funkcji wzroku, bólami głowy.

Przyczyną jest fizjologiczne zmęczenie mięśni gałki ocznej odpowiedzialnych za poprawne widzenie i nie ma tu znaczenia, czy jest to oddzielny monitor czy wyświetlacz laptopa. Można jednak zauważyć, że monitory LCD są mniej szkodliwe niż monitory tradycyjne (kineskopowe CTR). Natomiast ustawodawca o takim podziale nie wspomina.

  • Obciążenie układu ruchu – objawia się bólem mięśni (okolice szyi, obręcz barkowa, plecy, ręce, dłonie), stanami zapalnymi stawów, zwyrodnieniami kręgosłupa. Ponadto może wystąpić choroba zawodowa, tzw. „zespół cieśni nadgarstka”, objawiająca się drętwieniem i bólem palców rąk i całych dłoni.

Przyczyną jest długotrwała praca statyczna mięśni szkieletowych, znaczne obciążenie kręgosłupa pozycją siedzącą, monotypowość i częsta powtarzalność ruchów dłoni, palców oraz niewygodne i wymuszone ułożenie dłoni przy klawiaturze i myszce. Oczywiście laptop uniemożliwia zapewnienie jednocześnie ergonomicznego ułożenia rąk i odpowiedniej odległości oczu od wyświetlacza. Zastosowanie zewnętrznej klawiatury i myszki rozwiązuje problem.

  • Promieniowanie – obecnie powszechnie stosowane monitory emitują promieniowanie jonizujące oraz optyczne podczerwone i nadfioletowe, których wartości są na tyle małe, że można je pominąć.
  • Pole elektromagnetyczne – monitor CRT emituje pola w szerokim paśmie częstotliwości, lecz ich wartość jest niewielka. Ich źródłem jest np. zasilacz, lampa kineskopowa, cewki układów odchylania wiązki elektronowej. Monitor mający certyfikat TCO emituje pole elektromagnetyczne o wartości pomijalnej z punktu widzenia fizjologii. Od wielu lat nie ma na rynku monitorów bez certyfikatu TCO. Pole elektromagnetyczne emitowane przez wyświetlacz LCD można porównać do pola żarówki.

Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (§ 8 pkt 2 rozporządzenia). Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy, który przekazuje pracownikom do pracy zarówno laptopy, jak i komputery stacjonarne.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK