| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jak udokumentować ocenę zgodności maszyn i urządzeń z wymaganiami minimalnymi?

Jak udokumentować ocenę zgodności maszyn i urządzeń z wymaganiami minimalnymi?

Pracodawca, przeglądając zakładową dokumentację pod kątem kontroli PIP, stwierdził, że nie ma dokumentów potwierdzających przeprowadzenie oceny zgodności użytkowanych maszyn. Ocenę maszyn przeprowadził w 2005 r. z pomocą firmy zewnętrznej. Jakie dokumenty powinien w związku z tym mieć, żeby udokumentować proces oceny i czy nadal musi je przechowywać?

Przepisy nie narzucają formy, w jakiej pracodawca powinien udokumentować ocenę maszyn. Określają jedynie, że wyniki kontroli ocenianych maszyn w zakresie minimalnych wymagań powinny być:
  • rejestrowane i przechowywane przez pracodawców przez okres 5 lat od dnia zakończenia tych kontroli oraz
  • dostępne dla zainteresowanych organów, zwłaszcza nadzoru i kontroli warunków pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawcy mają obowiązek dokonywania oceny zgodności użytkowanych maszyn i urządzeń z minimalnymi wymaganiami (rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy). W rozporządzeniu nie sprecyzowano jednak, jakie dokumenty powinien mieć pracodawca, który dokonał oceny użytkowanych maszyn.

Brak uregulowań prawnych dotyczących wyników przeprowadzonej oceny zgodności maszyn i urządzeń z minimalnymi wymaganiami daje dużą dowolność w tym zakresie pracodawcom.

WAŻNE!

Dokumenty potwierdzające przeprowadzenie oceny spełnienia minimalnych wymagań mogą być różne, np. protokoły oceny maszyn, listy kontrolne, świadectwa oceny, deklaracje minimalnych wymagań, karty oceny, a nawet harmonogramy działań dostosowawczych do minimalnych wymagań.

Ważne, aby dokumentacja odnosiła się do konkretnej maszyny i zawierała np. jej nazwę, typ i numer seryjny, producenta, rok produkcji oraz stwierdzenia dotyczące oceny zgodności maszyny z przepisami.

Należy pamiętać, że zgodność maszyny z wymaganiami minimalnymi mogą weryfikować organy nadzoru i kontroli podczas rutynowych kontroli w zakładzie oraz podczas innych czynności, np. podczas ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DzU nr 191, poz. 1596 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »