| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jak udokumentować ocenę zgodności maszyn i urządzeń z wymaganiami minimalnymi?

Jak udokumentować ocenę zgodności maszyn i urządzeń z wymaganiami minimalnymi?

Pracodawca, przeglądając zakładową dokumentację pod kątem kontroli PIP, stwierdził, że nie ma dokumentów potwierdzających przeprowadzenie oceny zgodności użytkowanych maszyn. Ocenę maszyn przeprowadził w 2005 r. z pomocą firmy zewnętrznej. Jakie dokumenty powinien w związku z tym mieć, żeby udokumentować proces oceny i czy nadal musi je przechowywać?

Przepisy nie narzucają formy, w jakiej pracodawca powinien udokumentować ocenę maszyn. Określają jedynie, że wyniki kontroli ocenianych maszyn w zakresie minimalnych wymagań powinny być:
  • rejestrowane i przechowywane przez pracodawców przez okres 5 lat od dnia zakończenia tych kontroli oraz
  • dostępne dla zainteresowanych organów, zwłaszcza nadzoru i kontroli warunków pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawcy mają obowiązek dokonywania oceny zgodności użytkowanych maszyn i urządzeń z minimalnymi wymaganiami (rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy). W rozporządzeniu nie sprecyzowano jednak, jakie dokumenty powinien mieć pracodawca, który dokonał oceny użytkowanych maszyn.

Brak uregulowań prawnych dotyczących wyników przeprowadzonej oceny zgodności maszyn i urządzeń z minimalnymi wymaganiami daje dużą dowolność w tym zakresie pracodawcom.

WAŻNE!

Dokumenty potwierdzające przeprowadzenie oceny spełnienia minimalnych wymagań mogą być różne, np. protokoły oceny maszyn, listy kontrolne, świadectwa oceny, deklaracje minimalnych wymagań, karty oceny, a nawet harmonogramy działań dostosowawczych do minimalnych wymagań.

Ważne, aby dokumentacja odnosiła się do konkretnej maszyny i zawierała np. jej nazwę, typ i numer seryjny, producenta, rok produkcji oraz stwierdzenia dotyczące oceny zgodności maszyny z przepisami.

Należy pamiętać, że zgodność maszyny z wymaganiami minimalnymi mogą weryfikować organy nadzoru i kontroli podczas rutynowych kontroli w zakładzie oraz podczas innych czynności, np. podczas ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DzU nr 191, poz. 1596 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK