| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jak udokumentować ocenę zgodności maszyn i urządzeń z wymaganiami minimalnymi?

Jak udokumentować ocenę zgodności maszyn i urządzeń z wymaganiami minimalnymi?

Pracodawca, przeglądając zakładową dokumentację pod kątem kontroli PIP, stwierdził, że nie ma dokumentów potwierdzających przeprowadzenie oceny zgodności użytkowanych maszyn. Ocenę maszyn przeprowadził w 2005 r. z pomocą firmy zewnętrznej. Jakie dokumenty powinien w związku z tym mieć, żeby udokumentować proces oceny i czy nadal musi je przechowywać?

Przepisy nie narzucają formy, w jakiej pracodawca powinien udokumentować ocenę maszyn. Określają jedynie, że wyniki kontroli ocenianych maszyn w zakresie minimalnych wymagań powinny być:
  • rejestrowane i przechowywane przez pracodawców przez okres 5 lat od dnia zakończenia tych kontroli oraz
  • dostępne dla zainteresowanych organów, zwłaszcza nadzoru i kontroli warunków pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawcy mają obowiązek dokonywania oceny zgodności użytkowanych maszyn i urządzeń z minimalnymi wymaganiami (rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy). W rozporządzeniu nie sprecyzowano jednak, jakie dokumenty powinien mieć pracodawca, który dokonał oceny użytkowanych maszyn.

Brak uregulowań prawnych dotyczących wyników przeprowadzonej oceny zgodności maszyn i urządzeń z minimalnymi wymaganiami daje dużą dowolność w tym zakresie pracodawcom.

WAŻNE!

Dokumenty potwierdzające przeprowadzenie oceny spełnienia minimalnych wymagań mogą być różne, np. protokoły oceny maszyn, listy kontrolne, świadectwa oceny, deklaracje minimalnych wymagań, karty oceny, a nawet harmonogramy działań dostosowawczych do minimalnych wymagań.

Ważne, aby dokumentacja odnosiła się do konkretnej maszyny i zawierała np. jej nazwę, typ i numer seryjny, producenta, rok produkcji oraz stwierdzenia dotyczące oceny zgodności maszyny z przepisami.

Należy pamiętać, że zgodność maszyny z wymaganiami minimalnymi mogą weryfikować organy nadzoru i kontroli podczas rutynowych kontroli w zakładzie oraz podczas innych czynności, np. podczas ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DzU nr 191, poz. 1596 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kazimierz Romaniec

Radca prawny. Starszy prawnik w Kancelarii Raczkowski Paruch sp.k., prowadzący w firmie praktyki prawa podatkowego i prawa sportowego. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kursu Tempus-Erasmus na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Edynburgu. Wcześniej związany m.in. z Arthur Andersen i kancelarią Wardyński i Wspólnicy, a także odpowiedzialny przez ponad 10 lat za praktykę podatkową kancelarii Miller Canfield. Ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym w zakresie zatrudniania pracowników oraz kadry zarządzającej podmiotów gospodarczych. Reprezentuje Klientów w postępowaniach podatkowych i administracyjnych przed sądami i organami administracji państwowej. Doradza podmiotom branży sportowej w zakresie m.in. krajowych i międzynarodowych piłkarskich przepisów regulacyjnych, prawnych aspektów transferów piłkarskich, umów o zawodowe uprawianie sportu, opodatkowania sportowców i imprez sportowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK