| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Czy wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Pracownicy w wieku przedemerytalnym nie chcą inwestować w przedłużanie uprawnień kwalifikacyjnych. Twierdzą, że prawo nie działa wstecz i nadane im bezterminowe uprawnienia nie mogły stracić ważności. Czy świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

PROBLEM

RADA

Niestety, wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność 4 maja bieżącego roku.

UZASADNIENIE

Świadectwo kwalifikacji to uprawnienie niezbędne do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji wynika bezpośrednio z przepisów ustawy – Prawo energetyczne.

WAŻNE!

Kwalifikacje potwierdza się świadectwem wydawanym przez komisje kwalifikacyjne na okres 5 lat.

Może się zdarzyć, że sprawdzenie kwalifikacji jest wymagane wcześniej niż przed upływem 5 lat od dnia uzyskania świadectwa. Dzieje się tak w razie stwierdzenia, że eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci jest prowadzona niezgodnie z przepisami dotyczącymi ich eksploatacji. Wówczas na wniosek pracodawcy, inspektora pracy, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub innego organu właściwego w sprawach regulacji gospodarki paliwami i energią należy powtórzyć sprawdzenie spełnienia wymagań kwalifikacyjnych.

Świadectwo kwalifikacji jest jedynym dokumentem uprawniającym do eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych, dlatego przepisy wyżej wymienionej ustawy bezwzględnie zabraniają zatrudniania przy samodzielnej eksploatacji sieci oraz urządzeń i instalacji energetycznych osób bez kwalifikacji potwierdzonych świadectwem.

WSKAZÓWKA!

Komisje sprawdzające wiedzę i praktykę niezbędną do obsługi sieci, urządzeń i instalacji są powoływane na okres 5 lat przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub właściwych ministrów i szefów agencji zajmujących się gospodarką energetyczną.

reklama

Autor:

prezes Stowarzyszenia Pracowników Służb Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Łodzi

Źródło:

INFOR
Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne29.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »