| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Czy wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Pracownicy w wieku przedemerytalnym nie chcą inwestować w przedłużanie uprawnień kwalifikacyjnych. Twierdzą, że prawo nie działa wstecz i nadane im bezterminowe uprawnienia nie mogły stracić ważności. Czy świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

PROBLEM

RADA

Niestety, wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność 4 maja bieżącego roku.

UZASADNIENIE

Świadectwo kwalifikacji to uprawnienie niezbędne do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji wynika bezpośrednio z przepisów ustawy – Prawo energetyczne.

WAŻNE!

Kwalifikacje potwierdza się świadectwem wydawanym przez komisje kwalifikacyjne na okres 5 lat.

Może się zdarzyć, że sprawdzenie kwalifikacji jest wymagane wcześniej niż przed upływem 5 lat od dnia uzyskania świadectwa. Dzieje się tak w razie stwierdzenia, że eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci jest prowadzona niezgodnie z przepisami dotyczącymi ich eksploatacji. Wówczas na wniosek pracodawcy, inspektora pracy, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub innego organu właściwego w sprawach regulacji gospodarki paliwami i energią należy powtórzyć sprawdzenie spełnienia wymagań kwalifikacyjnych.

Świadectwo kwalifikacji jest jedynym dokumentem uprawniającym do eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych, dlatego przepisy wyżej wymienionej ustawy bezwzględnie zabraniają zatrudniania przy samodzielnej eksploatacji sieci oraz urządzeń i instalacji energetycznych osób bez kwalifikacji potwierdzonych świadectwem.

WSKAZÓWKA!

Komisje sprawdzające wiedzę i praktykę niezbędną do obsługi sieci, urządzeń i instalacji są powoływane na okres 5 lat przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub właściwych ministrów i szefów agencji zajmujących się gospodarką energetyczną.

reklama

Autor:

prezes Stowarzyszenia Pracowników Służb Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Łodzi

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »