| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Bezpieczeństwo pracowników a stosowanie substancji szkodliwych dla zdrowia

Bezpieczeństwo pracowników a stosowanie substancji szkodliwych dla zdrowia

Pracodawca może stosować materiały i procesy technologiczne dopiero wtedy, gdy ustali się ich stopień szkodliwości dla zdrowia pracowników i podejmie się odpowiednie środki profilaktyczne.

Substancje i preparaty chemiczne powinny być oznakowane w sposób widoczny, umożliwiający ich identyfikację. Należy również zastosować środki zapewniające pracownikom ochronę zdrowia i życia.

Niedopuszczalne jest stosowanie ww. substancji i preparatów bez posiadania:

  • aktualnego ich spisu,
  • kart charakterystyki,
  • opakowań zabezpieczających przed ich szkodliwym działaniem, pożarem lub wybuchem.

W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, pracodawca zastępuje je takimi, które są mniej szkodliwe dla zdrowia. Może też zastosować, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, inne dostępne środki ograniczające stopień tego narażenia.

Jeśli pracownik jest zatrudniony w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące to narażenie. Jeżeli jest to niemożliwe – ogranicza stopień tego narażenia. Tutaj również mogą być pomocne osiągnięcia nauki i techniki.

Pracodawca musi rejestrować wszystkie rodzaje prac w kontakcie z substancjami, preparatami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, a także tych prac, które są szkodliwe poprzez działanie czynników biologicznych. Prowadzi również rejestr pracowników zatrudnionych przy wszystkich ww. pracach.

Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określił w drodze rozporządzenia:

  • klasyfikację i wykaz szkodliwych czynników biologicznych,
  • wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych,
  • szczegółowe warunki ochrony pracowników przed zagrożeniami spowodowanymi przez szkodliwe czynniki biologiczne, w tym rodzaje środków niezbędnych do zapewnienia ochrony zdrowia i życia pracowników narażonych na działanie tych czynników, zakres stosowania tych środków oraz warunki i sposób monitorowania stanu zdrowia narażonych pracowników,
  • sposób prowadzenia rejestrów prac i pracowników, oraz sposób przechowywania i przekazywania tych rejestrów do podmiotów właściwych do rozpoznawania lub stwierdzania chorób zawodowych.

Rozporządzenie ww. uwzględnia zróżnicowane działanie czynników biologicznych na organizm człowieka oraz konieczność podjęcia niezbędnych środków zabezpieczających przed zagrożeniami wynikającymi z wykonywania pracy w warunkach narażenia na działanie czynników biologicznych.

Pracodawca jest także zobowiązany chronić pracowników przed promieniowaniem jonizującym. Dawka ww. promieniowania, otrzymywana przez pracownika przy pracy w warunkach narażenia na to promieniowanie, nie może przekraczać dawek granicznych, określonych dla sztucznych źródeł promieniowania jonizującego.

Pracodawca prowadzący działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, jest zobowiązany do podejmowania działań zapobiegających takiemu niebezpieczeństwu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK