| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Pięć podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji

Pięć podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji

W czasie targów SAWO 2010 ruszyła kampania dotycząca bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków.

5. Sprawdzanie wykonanej pracy

Prace konserwacyjne zawsze muszą kończyć się sprawdzeniem wykonanej pracy. Sposób sprawdzenia i osoby odpowiedzialne za wykonanie tej czynności powinny być określone w sporządzonym na początku planie.

Jeśli służba bhp uczestniczy w sprawdzeniu, to do jej zadań zwykle należy kontrola, czy konserwowane urządzenia pozostawiono w bezpiecznym stanie (założono i uruchomiono wszystkie urządzenia ochronne) i czy zadbano o pozostawienie miejsc pracy w odpowiednim porządku (czy zostały usunięte odpady, niepotrzebny sprzęt, narzędzia itd.).

PRZYKŁAD

W 1988 r. w czasie eksplozji na platformie wiertniczej Piper Alpha na Morzu Północnym w ciągu kilku sekund zginęło 167 pracowników. Pracującą pompę, która uległa uszkodzeniu, wymieniono szybko na pompę odstawioną wcześniej do konserwacji. Wyciek łatwopalnej cieczy wywołał eksplozję. Do wypadku doszło, ponieważ pompa nie była wyraźnie oznaczona jako niesprawna.

Kiedy wszystko zostanie sprawdzone i uznane za bezpieczne, można zakończyć zadanie, zdjąć zabezpieczenia i powiadomić kierownictwo oraz innych pracowników.

Po zakończeniu prac powinno zostać sporządzone sprawozdanie dla kierownictwa, zawierające opis wykonywanej pracy wraz z uwagami dotyczącymi napotkanych trudności i zalecanych ulepszeń.

WSKAZÓWKA!

Warto zorganizować spotkanie, w trakcie którego zostanie omówiona realizacja zadania z pracownikami. Podczas takiego spotkania osoby uczestniczące w procesie konserwacji, także pracownicy służb bhp i osoby pracujące w otoczeniu wykonywanych prac, mogą omówić pracę i zaproponować, w jaki sposób można w przyszłości udoskonalić wykonanie tego typu prac.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DzU nr 191, poz. 1596 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK