| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Dlaczego należy czyścić kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne?

Dlaczego należy czyścić kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne?

Jednym z zadań służby bhp w ramach kontroli warunków pracy jest kontrola przeprowadzanych w zakładzie przeglądów instalacji i właściwej ich eksploatacji. Rozpoczynający się sezon letni jest odpowiednim okresem na prowadzenie prac konserwacyjnych, a przed włączeniem klimatyzacji należy dokonać jej przeglądu i oczyszczenia. Dlatego warto wiedzieć m.in., jakie są etapy czyszczenia wentylacji.

Podczas eksploatacji instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych gromadzą się w nich zanieczyszczenia, które powodują, że kanały doprowadzające powietrze stają się źródłem substancji szkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Wdmuchiwane do pomieszczeń wraz z powietrzem cząstki pyłu i kurzu oraz rozwijające się wewnątrz kanałów niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy, tj. bakterie i grzyby, są jedną z przyczyn złego samopoczucia, częstych bólów głowy i nadmiernego zmęczenia osób przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych. W efekcie prowadzi to do obniżenia poziomu koncentracji oraz efektywności pracy.

Pył i kurz dodatkowo wzmagają objawy alergiczne, a zanieczyszczenia mikrobiologiczne mogą powodować niebezpieczne choroby, tj. legionellozę, zapalenie śluzówki nosa oraz hipergeniczne zapalenie płuc. Pracownicy powinni wiedzieć, że jeśli takie objawy pojawią się, ich przyczyną może być źle eksploatowany lub zbyt rzadko czyszczony system klimatyzacyjny.

WAŻNE!

Pracodawca powinien pamiętać o okresowej wymianie filtrów powietrza oraz czyszczeniu niedrożnych anemostatów nawiewnych i wyciągowych, ponieważ powodują one zwiększenie oporów przepływu powietrza i jednoczesne zmniejszenie strumienia nawiewnego i wywiewnego w stosunku do założeń projektowych, co wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach pracy.

Każdy użytkownik pomieszczeń klimatyzowanych (pracownik wykonujący obowiązki w pomieszczeniach klimatyzowanych) powinien być pewny, że powietrze, którym oddycha, jest wolne od zanieczyszczeń pochodzących z eksploatowanych systemów.

Osoby sprawujące nadzór nad budynkami, w których są instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne, powinny zwracać uwagę na korzyści, jakie płyną z tego, że są one czyste. Czyste układy zapewniają odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego oraz prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego. Dodatkowo można oszczędzać energię, a wpływ na to ma zmniejszanie oporów przepływu powietrza przez instalację.

WSKAZÓWKA!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wentylacja i klimatyzacja powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego. Kanały wentylacyjne powinny być wyposażone w otwory rewizyjne zapewniające odpowiedni dostęp do ich wnętrza.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. technicznych „Komfort Sp. z o.o.”

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK