| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Dlaczego należy czyścić kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne?

Dlaczego należy czyścić kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne?

Jednym z zadań służby bhp w ramach kontroli warunków pracy jest kontrola przeprowadzanych w zakładzie przeglądów instalacji i właściwej ich eksploatacji. Rozpoczynający się sezon letni jest odpowiednim okresem na prowadzenie prac konserwacyjnych, a przed włączeniem klimatyzacji należy dokonać jej przeglądu i oczyszczenia. Dlatego warto wiedzieć m.in., jakie są etapy czyszczenia wentylacji.

Problemy związane z czyszczeniem przewodów wentylacyjnych są bardzo często omawiane w publikacjach i aktach normalizujących na świecie i często to one są wzorcem dla osób zajmujących się czyszczeniem instalacji.

W Polsce wymagania dotyczące czyszczenia instalacji nie są do końca sprecyzowane. Prawo budowlane, przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, przepisy branżowe regulują obowiązek wykonywania przeglądów instalacji i utrzymania ich we właściwym stanie. Przepisy ogólne bhp w przypadku zastosowania systemu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej nakładają na pracodawcę obowiązek odpowiedniej konserwacji urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Dodatkowo w niektórych przypadkach przepisy określają konieczność czyszczenia instalacji, np. w zakładach opieki zdrowotnej instalacje wentylacyjne powinny być czyszczone nie rzadziej niż co 24 miesiące.

Czyszczenie instalacji powinno być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta systemu. Wymaga ono zwykle odpowiedniej wiedzy, środków i sprzętu, dlatego najlepiej zdać się na pomoc wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy.

WSKAZÓWKA!

Do usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych najczęściej stosowane są metody wykorzystujące: szczotki obrotowe przesuwające się wewnątrz przewodów, roztwory biocydów rozpylane za pomocą dyszy oraz powietrze sprężone wprowadzane za pomocą dyszy. Można też skorzystać z metody czyszczenia za pomocą ultradźwięków i czyszczenia suchym lodem. Czyszczenie parą wodną lub wodą oraz ręczne czyszczenie szczotkami i wycieranie stosuje się podczas mycia urządzeń uzdatniających powietrze.

Najczęściej wykorzystywaną metodą czyszczenia wentylacji jest czyszczenie mechaniczne przewodu szczotkami obrotowymi. Polega ona na wprowadzeniu do kanału nawiewnego pneumatycznej głowicy ze szczotkami czyszczącymi, które usuwają zanieczyszczenia z wewnętrznej powierzchni przewodów wentylacyjnych, które trafiają do filtra podłączonego za pomocą przewodu do odkurzacza.

Wybierając szczotki, należy brać pod uwagę m.in. materiał, z jakiego wykonane są przewody, kształt i wymiary poprzeczne przewodu oraz rodzaj zanieczyszczeń (suchy pył lub zatłuszczone osady w instalacjach kuchennych). Do czyszczenia krótkich kołowych przewodów powinny być stosowane szczotki uruchamiane ręcznie. Przewody można również czyścić poprzez zamocowanie na samojezdnych pojazdach szczotki o innym kształcie dla przewodów o przekroju prostokątnym i kwadratowym oraz kołowym.

Warto pamiętać, że metoda czyszczenia suchym lodem służy do czyszczenia zanieczyszczonych tłuszczem przewodów wentylacji wyciągowej w kuchniach. Jako suchego lodu używa się zestalonego dwutlenku węgla. Jedną z zalet tej metody jest brak stosowania wody, środków chemicznych oraz uszkodzeń powierzchni w wyniku ścierania. W skład zestawu urządzeń do czyszczenia przewodów suchym lodem wchodzą: podajnik suchego lodu, zdalnie sterowany pojazd z zamontowaną kamerą i monitorem, pistolet z przewodem o długości 7,5 m oraz wentylator umieszczony w jednej obudowie z filtrem przeciwtłuszczowym.

Do dezynfekcji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych można stosować także środki chemiczne (biocydy) zawierające substancje aktywne. Wybierając ten sposób dezynfekcji, należy pamiętać, że środki biobójcze muszą być dopuszczone do obrotu na terenie Polski przez Ministra Zdrowia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK