| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Kto i w jakim zakresie powinien dbać o maszynę?

Kto i w jakim zakresie powinien dbać o maszynę?

Często, zwłaszcza w małych firmach, obsługa maszyny sprowadza się do jej bieżącej eksploatacji i naprawiania zaistniałych usterek. Jak i przez kogo powinny być przeprowadzane czynności konserwacyjne? Co należy sprawdzić przed ponownym uruchomieniem maszyny?

Okresowa konserwacja maszyny

Konserwacja okresowa zwykle wykonywana jest przez wyspecjalizowany personel techniczny. Przeprowadzając ją, należy sięgnąć do dokumentacji maszyny i sprawdzić, jakiego rodzaju czynności konserwacyjne określił producent i jak często je wykonywać.

Należy pamiętać też o tym, że w dokumentacji zwykle dokładnie określone są czynności, które mogą być wykonywane przez dział techniczny, a które zastrzeżone są wyłącznie dla serwisów fabrycznych. Takie rozwiązanie nie zawsze wynika jedynie z chęci zysku producenta. Coraz częściej zdarza się, że bardzo specjalistyczne naprawy wymagają odpowiedniego sprzętu lub narzędzi. Przy stosowanych dziś technologiach nie zawsze da się „na oko” określić właściwości części czy użytych płynów eksploatacyjnych. Dlatego jeśli producent zastrzega wykonywanie pewnych napraw tylko w serwisie fabrycznym, nie należy próbować naprawiać maszyn samodzielnie. Warto tu również zwrócić uwagę na fakt, że odpowiednie zapisy na ten temat znajdują się zwykle w dokumentacji maszyny. Często właściwa (wykonana przez odpowiednie osoby) konserwacja jest warunkiem utrzymania odpowiedzialności producenta za właściwe funkcjonowanie maszyny. I nie jest to tylko kwestia gwarancji, ale również np. utrzymania znaku CE.

WSKAZÓWKA!

Po każdym działaniu polegającym na ingerencji we wnętrze maszyny (demontaż zespołów, wymiana itp.) należy pamiętać o przeprowadzeniu oceny bezpieczeństwa maszyny przed dopuszczeniem jej do eksploatacji.

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wszystkie osłony, układy bezpieczeństwa, zabezpieczenia działają właściwie. Nawet jeśli instrukcja producenta wyraźnie tego nie określa, należy to zrobić. Niedokręcona osłona, niewłaściwie funkcjonujący układ bezpieczeństwa to poważne zagrożenie.

Pamiętajmy, że wiele maszyn ze względu na swoje przeznaczenie czy sposób działania ma tzw. tryb pracy serwisowej, w której zniesione są częściowo bariery bezpieczeństwa. Dlatego każda dłuższa przerwa w pracy maszyny, naprawa czy okresowa konserwacja powinny kończyć się tzw. dopuszczeniem do ruchu (polegającym na sprawdzeniu istotnych dla bezpieczeństwa pracy i bezpiecznej obsługi układów i zabezpieczeń maszyny). Takie dopuszczenie powinno być udokumentowane i przeprowadzone niezależnie przez co najmniej dwie osoby, które wzajemnie będą się sprawdzały, tak aby zminimalizować ryzyko przeoczenia istotnych niesprawności systemów bezpieczeństwa maszyny.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DzU nr 191, poz. 1596 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK