| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy pracodawca ma obowiązek konsultacji działań związanych z bhp z organizacjami związkowymi?

Czy pracodawca ma obowiązek konsultacji działań związanych z bhp z organizacjami związkowymi?

Na terenie szpitala działa organizacja związków zawodowych. Pracodawca podejmuje decyzje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz postanowienia z zakresu bhp zawarte w regulaminie pracy bez ustalenia, a nawet bez konsultacji ze związkami zawodowymi. Czy ma prawo działać bez konsultacji i porozumienia z działającymi na terenie zakładu pracy organizacjami związkowymi?

Pracodawca ma obowiązek ustalania postanowień zawartych w regulaminie pracy z organizacjami związków zawodowych. Ponadto działania z zakresu bhp podejmowane na terenie zakładu pracy musi konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami. Niestosowanie się pracodawcy do zasady ustalania regulaminu pracy z organizacjami związków zawodowych jest łamaniem postanowień Kodeksu pracy, a ponadto może naruszać przepisy ustawy o związkach zawodowych.

UZASADNIENIE

W omawianej sytuacji zawarte są dwa problemy:

  • ustalanie zapisów regulaminu pracy oraz
  • konsultacje w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W obydwu przypadkach pracodawca ma obowiązek współpracować z organizacjami związków zawodowych działających na terenie zakładu pracy lub ich przedstawicielami. Jednak przebieg współpracy jest odmienny. Powyższe zagadnienia regulują postanowienia Kodeksu pracy.

W regulaminie pracy powinny być określone m.in.: organizacja pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej. Pracodawca ma obowiązek uzgodnienia powyższych zapisów ze związkami zawodowymi.

WAŻNE!

Pracodawca i zakładowa organizacja związkowa mają obowiązek ustalić termin, do którego najdłużej będzie trwało uzgadnianie treści postanowień regulaminu.

W przypadku nieuzgodnienia przez strony, w przyjętym przez nie terminie, postanowień regulaminu pracy pracodawca ma prawo samodzielnie ustalić treść regulaminu (ustawodawca zwalnia pracodawcę z obowiązku uzgodnienia treści regulaminu w związku z koniecznością zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, np. odzieży roboczej). Jeśli termin uzgodnienia regulaminu pracy pracodawcy z organizacją związkową nie zostanie ustanowiony, to regulamin pracy ustalany jest „do skutku” i wówczas pracodawca nie może samodzielnie ustalić treści regulaminu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK