| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy pracodawca ma obowiązek konsultacji działań związanych z bhp z organizacjami związkowymi?

Czy pracodawca ma obowiązek konsultacji działań związanych z bhp z organizacjami związkowymi?

Na terenie szpitala działa organizacja związków zawodowych. Pracodawca podejmuje decyzje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz postanowienia z zakresu bhp zawarte w regulaminie pracy bez ustalenia, a nawet bez konsultacji ze związkami zawodowymi. Czy ma prawo działać bez konsultacji i porozumienia z działającymi na terenie zakładu pracy organizacjami związkowymi?

Pracodawca ma obowiązek konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, w szczególności dotyczące:

  • zmian w organizacji pracy i wyposażenia stanowisk pracy, wprowadzania nowych procesów technologicznych oraz substancji i preparatów chemicznych, jeżeli mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników,
  • oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu określonych prac oraz informowania pracowników o tym ryzyku,
  • tworzenia służby bhp lub powierzania wykonywania zadań tej służby innym osobom oraz wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy, a także wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników,
  • przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego,
  • szkolenia pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

WAŻNE!

W przepisach prawa nie ma ustaleń dotyczących sposobów przeprowadzania konsultacji z pracownikami, jak również sposobu ich dokumentowania. Do celów dowodowych wskazane jest, aby pracodawca dokumentował przebieg spotkań oraz podjęte na nich decyzje bądź poruszone problemy w formie pisemnej.

U pracodawców, u których powołana jest komisja bezpieczeństwa i higieny pracy – konsultacje mogą być prowadzone w ramach tej komisji.

Konsultacje muszą odbywać się w godzinach pracy, a pracownicy w nich uczestniczący zachowują prawo do wynagrodzenia. Pracownicy biorący udział w konsultacjach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również członkowie komisji bhp nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich konsekwencji z tytułu działalności w komisjach bądź udziału w konsultacjach.

Ponadto działające na terenie zakładu pracy związki zawodowe sprawują kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy oraz uczestniczą w nadzorze nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad bhp. Do zakresu działania zakładowej organizacji związkowej należy między innymi sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również kierowanie działalnością społecznej inspekcji pracy, tj. wpływanie na stan bhp na terenie zakładu pracy poprzez Społecznego Inspektora Pracy.

Dodatkowo pracodawca musi mieć świadomość tego, że utrudniając wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy o związkach zawodowych, zgodnie z postanowieniami Kodeksu karnego podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Stroną w postępowaniu jest organizacja związkowa, a jej członkom przysługuje prawo złożenia zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2373 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Art. 23, 26 i 35 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK